A testünk viszonylag jól tűri egy ideig a kevés alvást, elviseli, ha kiaknázzuk a benne rejlő erőt, de kifacsarni nem szabad.
Az egészségünkkel kapcsolatos tévhitek száma legalább annyi, mint égen a csillag. Ilyen például az 5 másodperces szabály, miután leesett az étel a földre. Vagy ha rendszeresen szedünk multivitamint, akkor egészségesek leszünk, a sörtől nem lehet berúgni, a lenyelt rágót hét évig tart megemészteni, vizes hajjal azonnal megfázunk odakint. Mindannyian hallunk ilyen állításokat, habár semmiféle tudományos alapjuk nincs.
Az egyetemistáktól kezdve a munkavállaló, családos szülőkig bezárólag sokan élik az életüket abban a tudatban, hogy a hétköznap kiesett alvást hétvégén be lehet hozni. A fiatalok egész héten buliznak vagy vizsgaidőszakban tanulnak éjszakánként. A munkával töltött hosszú nap után is jól esik hajnalig sorozatokat nézni, abban a tudatban, hogy majd szombaton és vasárnap kipihenjük magunkat, még délután is ledőlünk egy órácskára és minden rendben lesz.
Ez nagyjából olyan utópisztikus elképzelésnek tűnik, mintha egész héten csak ülnénk az irodai székben, mit sem törődve a szükséges testmozgással, majd hétvégén elkezdenénk lefutni egy félmaratont, hogy behozzuk a lemaradást. Ez nem csak lehetetlennek tűnő vállalkozás, a testünk sem erre van kitalálva. A kutatók ezért elkezdték vizsgálni a jelenséget és a testünk egy különös képességére világítottak rá.
Egy tanulmány több mint 38 000 svéd felnőtt alvási szokásait és fizikai állapotát vizsgálta. Kiderült, hogy magasabb a korai halálozási kockázat azoknál, akik nem aludtak eleget, azaz napi legalább hat órát.
Ezzel szemben a napi legalább 6-7 órás alvás előnyei akár években is mérhetők, vagyis azok, akik legalább ennyit aludtak minden nap, hosszabb életét éltek. A kutatókat rájöttek arra is, hogy egy hajszállal sem voltak rosszabb helyzetben azok, akik hétköznap keveset aludtak, de hétvégenként behozták a lemaradást, plusz alvással.
A kísérlet 13 éven át zajlott, ami hosszú idő, de nem elég ahhoz, hogy biztos következtetéseket vonjanak le belőle az orvosok. Egyelőre azonban úgy tűnik, az egyetemistáknak igazuk van: valóban pótolható a hétköznapi alváshiány a hétvégén. Feltéve, ha néhány nap kínzás után valóban biztosítunk időt a testünknek a regenerálódásra.
A kutatók arra is figyelmeztettek, hogy a túl sok heverészés sem tesz jót. A rendszeres testmozgás hiánya legalább annyira komoly kockázati tényező hosszú táon az egészségünkre nézve, mint a rendszeres kialvatlanság.
Forrás: Time