maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Freepik

Senki sem fogja kitalálni, hogy mi történik, miután még jól is laknak velünk.

Nem árulunk el titkot azzal, hogy mind az emberi testben, mind azon kívül rengeteg baktérium és egyéb mikroorganizmus vert tanyát, köszönhetően mind az evolúciónak, mind az életmódunknak. A legtöbbjük tisztában van azzal, hogy még az emésztésünket is ezek a kis lelkes "közreműködők" teszik teljessé. Azt azonban már sokkal kevesebben tudják, hogy az arcunk felfrissüléséért, és viszonylagos tisztántartásáért is apró barátaink küzdenek. Ők az úgynevezett pókszabásúak rendjébe tartozó szőrtüszőatkák. 

A szőrtüszőatkák természetesen nem láthatóak szabad szemmel, lévén egyébként is áttetszőek, valamint kiterjedésük sem éri el azt a tartományt, amit felfoghatnánk.

Az igazodó Wikipédia-szócikk szerint hosszuk elérhetik a 0,3-0,4 mm-t. Bár az egyelőre nem bizonyított tény, hogy érezhetjük-e, ha nagyon ficánkolnának az arcbőrünkön. Pedig szoktak, és ez jellemzően este történik meg. A kis nyolclábú csodalények a kis csáprágóikkal a szőrtüszők tövében termelődő faggyút falatozzák. Azonban nincs ok a pánikra, a harapásukat biztos nem fogjuk megérezni. 

Ellenben ők éreznek. Ugyanis a nemi életüket is az arcunkon végzik az éj sötétjében, míg mi az igazak álmát alusszuk. Igaz, még csak túl szaporának sem igazán számítanak, ugyanis a becslések szerint minden egyes bőr négyzetcentiméterre két kis atka jut. Ők pedig alighanem egymással fognak párosodni életük rövid, ám roppant mozgalmas két hetében. A jelenlegi ismereteink szerint mindössze ennyi az életciklusa egy jóllakott pókszabásúnak a közvetlen auránkban. 

Mellesleg attól sem kell tartania az ilyen élettani részletektől rettegőknek, hogy bármilyen fertőzést elkapnának az atkáktól.

El kell, hogy áruljuk: a demodex néven is ismert lényecskék nem ürítenek, aminek a közvetlen bizonyítéka az, hogy nincs végbélnyílásuk. A csáprágókkal összegyűjtött tápanyag egy kis zsákba jut, és ez segít nekik életben maradni. Így a faláson kívül valóban csupán a mászkálás, és a párosodás/szaporodás marad számukra. 

Érdekesség, hogy az emberi újszülöttek természetesen még ezen atkák nélkül jönnek a világra, ám gyaníthatóan már az anyai testkontaktus révén "megfertőződnek", és a kolonizáló atkák egy új civilizációja ver tanyát az élet hajnalán.

A szőrtüszőatkáról nem sok információ van fent az interneten magyar nyelven, így külön szerencsés, hogy PamKutyáék is megemlékeztek már róluk korábban egy videóban: