Az Ügyfélkapu+ váltás nem lesz zökkenőmentes és a könyvelők dolgát is megnehezíti kezdetben, de az adataink és a személyes (pénz)ügyeink szempontjából itt volt már az ideje a modernizálásnak.
Sándor egy reggel arra ébredt, hogy kapott egy hivatalos levelet, miszerint megszűnt az öt éve nyereséges futó vállalkozása és az egyik adószámlán lévő túlfizetésének visszautalása elindult egy ismeretlen bankszámlaszámra. Annyi történt, hogy feltörték az Ügyfélkapu fiókját és illetéktelenek visszaéltek a számára adott lehetőségekkel. Sándornak ez olyan volt, mintha a bankkártyája PIN-kódját lopta volna el valaki, hetekig küzdött, hogy visszaszerezze az irányítást.
Ez az egyik legfőbb oka annak, hogy az Ügyfélkapu megszűnik. A mostani bejelentkezési mód már évek óta nem felel meg az Európai Unió által előírt szabályozásnak, az ilyen jellegű személyes adatok kezeléséhez az unió megköveteli a kétlépcsős azonosítást.
Akik nem regisztrálnak időben az Ügyfélkapu+-ra, nem tudják majd használni az online ügyintézési lehetőségeket. Persze személyes ügyintézésre továbbra is lesz lehetőség a kormányablakokban.
"Nagyon egyszerű a helyzet: se az Ügyfélkapu plusz, se a DÁP nincs kész, ezért ezeket nem lehet kötelezően rányomni a társadalomra”
– jelentette ki Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke az InfoRádióban.
A szakember az interjúban hangsúlyozta, hogy nem akarnak a fejlődés útjába állni, nincs bajuk az elektronikus ügyintézési módokkal, de azzal igen, hogy az ügyfelek nem tudnak megküzdeni ezekkel a módszerekkel.
„Tehát komoly probléma van, mert az érintettek felének vagy képességbeli, vagy akaratbeli problémái vannak az egész átállással kapcsolatban, és azért van ez így, mert az állam rájuk nyomta ahelyett, hogy együttműködött velna velük"
– mondta Ruzsin Zsolt, majd hozzátette, úgy látja, ha minden a jelenlegi állapotban marad, ki fog törni a káosz január 16-a nulla óra, a mostani Ügyfélkapu lekapcsolása után.
A kétfaktoros azonosítás (2FA) az online ügyintézések terén azért jobb és biztonságosabb, mert egy extra védelmi réteget ad a fiók hozzáféréséhez. Egy hét múlva az adathalász támadások vagy keylogger programok révén ellopott jelszavak önmagukban már nem lesznek elegendőek a hozzáféréshez, mert szükség lesz a belépéshez az ujjlenyomatra vagy egy kódszámra, amit az ügyfél telefonjára vagy e-mail címére küld ki a rendszer.
Az adatlopás legalább olyan jelentős lehet, mint egy pénzveszteség. Az ellopott adatokkal a csalók megzsarolhatják az adat eredeti tulajdonosát, illetve a feketepiacra juttathatják az információkat, ahol az adatokkal különféle módokon lehet visszaélni, gyakran pénzügyi nyereség céljából. A dark weben vagy más illegális online piacokon külön platformok, fórumok és piacterek jöttek létre, ahol ezeket az adatokat adásvétel céljából kínálják.