A gázzal való sütés-főzés nem új találmány, már nagyanyáink is így készítették sok helyen a finom ételeket. Úgy tűnik viszont, hogy valami nincs rendben ezzel a módszerrel.
A legújabb kutatások szerint a gáztűzhelyekkel felszerelt konyhák meglehetősen egészségtelen munkakörnyezetet biztosítanak. Még akkor is, ha megfelelő szellőzéssel, szagelszívással rendelkeznek, ugyanis ebben az esetben is könnyen túlléphet bizonyos korlátokat a légszennyezettség mértéke a helyiségekben.
Egy új vizsgálat szerint a gáztűzhelyek által generált szennyezés kifejezett rizikót jelent a dolgozók számára, viszont a téma eddig elkerülte az alaposabb tudományos kutatásokat. Olyan mértékben rontja ugyanis a belső terek levegőjének minőségét, amire sokan eddig nem is gondoltak, és különösen a gyerekekre jelentenek komoly kockázatot az ilyen berendezések – olvasható egy friss jelentésben.
A szakemberek kezdetben csak az éttermi konyhákat vették górcső alá ebből a szempontból, de aztán az ott szerzett eredmények miatt az otthoni gáztűzhelyek „viselkedését” is vizsgálni kezdték. Egyértelmű, hogy a villanytűzhelyekhez képest a gázzal működők
Az egy-négy gázrózsával dolgozó berendezéseknél különösen a begyújtás okoz nagy problémát. Rövid ideig olyankor a gáz égés nélkül kerül a légtérbe, a sütés-főzés során pedig különféle káros égéstermékek keletkeznek. A gázégők tehát csupán akkor teljesen veszélytelenek, ha ki vannak kapcsolva, ám ez egyáltalán nem megnyugtató.
Még a jól működő berendezésekből is többé-kevésbé folyamatosan szivárog a metán, a nitrogén-oxidok és a benzol nevű aromás szénhidrogén. Emellett a kutatók kisebb mennyiségben hexán, toluol és heptán jelenlétét is érzékelték, amelyek asztmát, sőt rákot okozhatnak. A metán emellett a globális felmelegedésben is kiemelkedő szerepet játszik.
Az éttermi tűzhelyek intenzívebben, hosszabb ideig dolgoznak az otthoniaknál, így az általuk kiváltott káros hatások is szembetűnőbbek. Ugyanakkor már napi néhány étel „házi” elkészítése is képes olyan mértékű levegőszennyezést okozni, ami hosszú távon már káros az egészségre.
A vizsgálatok során 24–48 órán keresztül folyamatosan gyűjtötték az adatokat az éttermek, kávézók és más vendéglátóhelyek konyháiban. Az egyik helyen egy nap alatt 240 térfogatrész/milliárd nitrogén-dioxid-szintet mértek, ami az éves(!) határérték 4-szerese.
Tényleg veszélyesnek és károsnak tűnnek: