maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Maxinewz

A fertőzött kullancs csípése jellegzetes, ha ezt tapasztaljuk a testünkön, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.

Manapság már nem kell erdőben kirándulni, hogy összeszedjünk néhány kellemetlen kullancsot. A ház körül, a kiskertekben, az út mentén is ott vannak a bosszantó kis vérszívók, arra várva, hogy egy melegvérű állat vagy egy ember elhaladjon mellettük és belekapaszkodhassanak. Ráadásul nagyon szívósak, táplálék nélkül, megfelelő körülmények között akár több évig is életben maradnak.

A kullancs a váladékaiban több olyan kórokozót is hordoz, amelyek az ember számára veszélyesek. 

A fertőzött állatok vérét szívva a kullancs maga is fertőzővé válik, a kórokozókat pedig továbbadja annak, akibe legközelebb belefúrja magát. Különösen az április-július közötti időszak veszélyes, de a fertőzés lehetősége szinte folyamatosan fennáll.

Milyen a fertőzött kullancs csípése?

Ha a kullancscsípés helye körül kis kerek folt, majd a közepén feltisztuló, fokozatosan terjedő halványpiros gyűrűt észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz, ez ugyanis a Lyme-kór első jele lehet.

Agyhártyagyullást is okozhat a fertőzött kullancs csípése, bár a valószínűsége aránylag csekély: minden ezredik kullancs hordozza csak a vírust, a tényleges megbetegedés esélye pedig még ennél is kisebb. Az agyhártyagyulladás tünetei: a fejfájás, szédülés, hányinger, hőemelkedés, izomfájdalom, nyirokcsomó duzzanat. A gond az, hogy soha nem tudhatjuk biztosan, hogy melyik kullancs fertőzött.

A tularémia, közismertebb nevén a nyúlpestis egy ritka fertőzés, de rendkívül veszélyes. A kullancscsípés helye ilyen esetben megduzzad, akár be is gennyesedik és 3-10 cm-es bőrpír alakulhat ki a harapás körül. A fertőzöttséget nehéz nem észrevenni, ugyanis a vele járó elváltozás kifejezetten fájdalmas, mindig magas láz kíséri, a környéki nyirokcsomók hatalmasra duzzadnak, nagyon fájnak. 

Súlyos betegség, amit csak a megfelelő antibiotikum adásával gyógyítható, de még ilyenkor is előfordul, hogy a nyirokcsomók eltályogosodnak, sebészileg kell őket megnyitni, hogy a genny eltávozzon.

Mikor támad a legtöbb kullancs?

A kullancsszezon Magyarországon általában március közepén kezdődik, de ha a tavasz hidegebb, akkor ettől későbbre, ha melegebb, akkor korábbra is tolódhat. A legújabb kutatások szerint, a globális felmelegedés a kullancsok aktivizálódására is kedvezőtlenül hat: a kiugróan enyhe telek következtében előfordul, hogy a rovarok a késő őszi és a téli időszakban is aktívak lehetnek. A legfertőzöttebb a Dunántúl, itt is Somogy, Vas és Zala megye, és a Budai-hegységben is egyre nagyobb a fertőzött kullancsok aránya.

Érdemes-e bevizsgáltatni a kiszedett kullancsot?

Ha sikerült gyorsan megszabadulni a kullancstól és a kezükben van a példány, akkor kérhetjük a bevizsgálását, hogy kiderüljön, milyen vírusokat, baktériumokat hordoz. Egyes orvosok szerint azonban ez egy teljesen felesleges procedúra (lásd az alábbi videóban), a kullancsok döntő többsége ugyanis hordozza a Lyme-kórt okozó baktériumot, tehát kimutatható az állatok testnedveiben, viszont csak elenyésző arányban okoznak tényleges fertőzést.