Kicsi volt, szőrös és úgy nézett ki, mint egy macska az az állat, ami egy túrázó nyomába szegődött.
Amikor David Loop macskamentőt, a kaliforniai Sierra Pacific Furbabies állatvédő egyesület elnökét telefonon felhívta egy túrázó azzal, hogy talált egy árvának tűnő kiscicát, Loop nem számított semmi különösre. A szőrös kis négylábút egy kartondobozban szállították a menhelyre, ám mindenki megdöbbenésére nem egy macska volt a dobozban.
David Loop a macskák szakértője, minden napját azzal tölti, hogy gazdátlan vagy beteg állatokon segít. Átvette a csomagot és kinyitotta, de néhány másodperc és a megdöbbent tekintetű kicsi állat gyors vizsgálata után azt mondta:
„Ez nem nem egy kiscica. Ez egy hiúz.”
Elsőre valóban puha, jól táplált kismacskának tűnt az kékszemű állat, de a füle és a jellegzetes farka egyértelműen elárulta, hogy egy kölyök hiúzt sikerült megmenteni (videó a cikk alján). Loop nem hibáztatja a túrázót, szerinte ilyen fiatal korban nem könnyű megkülönböztetni egymástól a két faj egyedeit. Könnyen összekeverhető egy Main Coon bébivel vagy más nagytestű, hosszú szőrű macskával.
Az állatvédő szakember világossá tette, hogy vizuális hasonlóságaik ellenére a cicáknak és a hiúzoknak nagyon eltérő igényeik vannak. A macskáknak szerető gazdára van szükségük, míg a megmentett hiúzt vissza kell engedni a vadonba. Mivel ő maga a házi macskákra szakosodott, azonnal felvette a kapcsolatot egy vadállatok rehabilitálásával foglalkozó csapattal.
„A vadvilág az vadvilág, és ezt a szakértőkre kell bíznunk"
– mondta Loop az egyik Instagram-videóban. A kis hiúzt Leslie Triplett, engedéllyel rendelkező vadrehabilitációs szakember vette át. Tapasztalatai szerint a hiúzok ilyen fiatalon soha nem hagyják magukra a kicsinyeiket, hacsak nem történt valami baj.
Mivel az öthetes kölyök egyedül bolyongott az ösvényen és követte a túrázót, aki elhozta onnan, nagyon valószínű, hogy történt valami az anyjával.
A szakember szerint szerencséje van a kis ragadozónak, hogy épp arra járt egy jószándékú ember és az állatmentőnek is megköszönte, hogy továbbadta az állatot olyanoknak, akik neveltek már fel és engedtek vissza hasonló macskaféléket a vadonba.
Mivel a kis hiúz nem sok időt töltött emberek társaságában, elvileg nem lesznek nehézségek a visszavadítása során, így ha nagyobb lesz, az erdőben folytathatja az életét.
Magyarországon is élnek a természetben hiúzok, de szinte lehetetlen összefutni velük, ugyanis kevesen vannak és tökéletes rejtőzködők. A nálunk előforduló eurázsiai hiúz az Északi-középhegység területén él, a Börzsönytől a Zempléni-hegységig, vadászterülete esetenként átnyúlhat a magyar–szlovák határon. Egyedszáma távolról sem nevezhető magasnak, a szakemberek szerint csupán 10-12 példány élhet szabadon hazánkban.
A képre kattintva elindul a videó:
Forrás: The Dodo