maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Google Earth

Budapest legkeskenyebb háza egyedi színfolt a belváros arculatában, izgalmas története van.

A Duna mellett, a Döbrentei térhez közel áll a főváros legkeskenyebb háza, amelyet Mandl-házként ismernek. Az épület különlegessége, hogy alig több mint 6 méter széles, és ezzel kiemelkedik a város egyedi építészeti alkotásai közül. Az épület szokatlan formája és története izgalmas színfoltja Budapestnek.  

A szatócs testvérpár, Mandl Manó és Mandl Ármin megrendelésére 1898-ben elkészült kéthomlokzatos, furcsa ház szélessége a Várkert rakparton 6,2 méter, a Döbrentei utca felől már csak 5,5 méter. 

A területet, amelyen a ház áll, egy korábbi telekosztás során alakították ki, és Mandl célja az volt, hogy a kis helyet maximálisan kihasználja. Ez sikerült is, a ház egyszerre volt lakótér és a vállalkozás helyszíne. Az alsó szintjén egy üzlethelyiség kapott helyet, míg a felső szinteken szobák kaptak helyet.  

A Mandl-házban mindössze néhány, apró szoba található szintenként

A keskeny szerkezet miatt az épület belső kialakítása kompakt és praktikus. Egy-egy emelet mindössze egy hosszúkás lakásból áll, amelyben szűk folyosók és kisebb méretű szobák vannak. El kell ismerni, hogy az építészek ügyesen oldották meg a térkihasználást, így minden helyiség funkcionális maradt. A lépcsőház szintén rendkívül keskeny, ami tovább hangsúlyozza az épület egyedi karakterét. 

A házban tíz lakás van, a negyedik emeleti tetőteret csak az 1930-as években építették be, amelyben két utcai szoba, konyha, fürdőszoba, nappali, kamra, egy mellékhelyiség és egy gardróbot alakítottak ki.

Miért ilyen keskeny?

A Mandl-ház keskeny kialakítása gazdasági okokra vezethető vissza. A 19. századi Budapest fejlődése során a belvárosban minden négyzetméter értékes volt, ezért még a legkisebb telkeket is megpróbálták beépíteni. Mandl Sámuel a korabeli építési szabályokat betartva, a telek teljes szélességét kihasználva emeltette az épületet.  

Bár elsőre úgy tűnhet, hogy egy keskeny házban élni nem praktikus, számos előnye is van. Az ilyen épületek fenntartási költségei alacsonyak, és a szűk kialakítás otthonos, kuckós hangulatot teremthet. Emellett az épület egyedi jellege különleges életérzést kínál az ott lakóknak.  

Hasonló épületek más országokban

A Mandl-házhoz hasonló keskeny épületek világszerte megtalálhatók. Japánban például a rendkívül drága telekárak miatt gyakoriak a „keskeny házak”, nagyvárosokban gyakran csak 3-4 méter szélesek. Hollandiában, különösen Amszterdamban is számos keskeny ház áll, amelyeket a korabeli adószabályok miatt építettek ilyen formára.  

A különös Mandl-házba betekintést enged az alábbi kisvideó: