maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia

A magyar főváros leghíresebb utcája vonzza a külföldi turistákat, mégis néha Budapest egy másik kerületében keresik.

Régi történet, de még ma is igaz, hogy ha tanácstalanul bóklászó külföldiek bukkannak fel a budapesti Ferdinánd híd közelében, akkor nagy valószínűséggel elvétették a célt. A Váci út Budapest forgalmas sugárútja, amely a Nagykörúttól (a Nyugati tértől) indulva észak felé halad a Dunával párhuzamosan, mintegy 12 km hosszan, egészen Budapest határáig. Vannak kisebb látványosságai, de korántsem olyan jellegzetesek, amit a távoli országokból érkező turisták nem hagynának ki szívesen.

A 19. század folyamán a Váci út XIII. kerületi szakaszán települtek le fontos iparvállalatok: a Láng Gépgyár, a Csavargyár, a Magyar Acélárugyár Rt., a Rico Kötszerművek, a Kender-, Juta- és Textilipar, az Akkumulátorgyár, a Magyar Hajó- és Darugyár, az újpesti téli kötő, az Újpesti Bőrgyár és a külső Váci úton a Tungsram Rt.

A rendszerváltás idején ezek a gyárak mind bezártak, az üzemek helyére azóta épült irodaházak és lakóparkok hosszú sora gyökeresen átalakította a sugárút belső szakaszának arculatát. 

Nem mindegy, hogy út vagy utca

Számos bank, biztosító és egyéb cégek irodaháza található a Váci úton, melynek munkatársai gyakran segítenek útbaigazítást adni az arra járó külföldieknek, akik valójában nem az irodaépületekkel teli Váci utat keresik, hanem a Váci utcán található luxusbutikokat. 

Magyarul pontosan tudjuk, hogy nem mindegy: út vagy utca, de az angol nyelvi alapokkal rendelkező okostelefonok GPS navigációja ezt a két közterület-elnevezést nem különbözteti meg.

A Generali Biztosító ügyfélszolgálata a Váci út 36. szám alatt található, nyitvatartási időben nem csak ügyintézés miatt térnek be oda az emberek, hanem útbaigazításért is. Az ott dolgozók azonban rutinosan és készségesen segítenek az eltévedt turistáknak, elmondják, melyik tömegközlekedési eszközzel juthatnak el leggyorsabban Budapest leghíresebb bevásárló övezetébe.

A Váci utca egyébként már a középkorban is fontos kereskedelmi útvonal volt, amely a váci kapuhoz vezetett. A 18. és 19. században fokozatosan a főváros egyik fő bevásárló- és sétálóutcájává vált, híres a luxusüzleteiről, butikjairól és világmárkáiról. Az utcán található számos történelmi és építészeti jelentőségű épület is, köztük szecessziós, klasszicista és eklektikus stílusú házak.

Az elegáns és nemzetközi szinten elismert Váci utcát virtuálisan is bejárhatjuk: