maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Maxinewz

A műanyag palackok visszaváltása nem megy zökkenőmentesen, sokan nem is szívesen bajlódnak vele, inkább másik megoldást választanak.

A 2024-es év egyik legnagyobb hatású, országos vonatkozásban a legtöbb embert érintő változtatása a műanyag palackokkal kapcsolatos. Kaptunk ugyan egy kis haladékot – a gyártók és mi fogyasztók is –, de nyár óta kénytelenek vagyunk megszokni az új rendszert. El kellett fogadnunk, hogy aki nem szeretne 50 forintokat kidobni az ablakon, annak el kell juttatnia egy visszaváltó automatához minden sörös, ásványvizes, üdítős, energiaitalos flakont vagy palackot, amit a boltban megvásárolt. Vagy van más módszer is?

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a műanyag palackok visszaváltásának módszere még tanuló fázisban van és sok sebből vérzik. A legtöbb problémát az okozza, amikor meghibásodik az automata, nem olvassa be az egyébként sértetlen palackot vagy várakozni kell, mert nincs elég masina az adott helyszínen vagy éppen "megtelt a gép".

Szintén sokan szitkozódnak amiatt, hogy nem vásárolhatják le bárhol a palackokért kapott bónt, visszaváltási limitet vezet be egyik napról a másikra a szolgáltató. Olyan település is van, ahol egyáltalán nincs REpont és a polgármester gyűjti össze a visszaváltásra szánt műanyag palackokat a lakosoktól hetente és szállítja el a szomszédos településre. 

Ezek után nem csoda, hogy a leleményes magyarok próbálnak reális alternatívákat találni, hogy ne kelljen a több zsáknyi hulladékot otthon tárolni, majd a kukásautó feladatát ellátva saját maguknak visszavinni a palackokat. 

A bolti ásványvíz és üdítő helyett olcsóbb és praktikusabb módszerek is szóba jöhetnek

A kilencvenes évek elején senki sem gondolta volna, hogy eljött a korszak, amikor az iható és tiszta csapvíz helyett boltban vesszük a vizet. Legmerészebb álmainkban sem bukkantak fel műanyag zsugorfóliába csomagolt műanyag palackokat cipelő emberek, ma pedig már ezt csináljuk nap mint nap. Azonban nem mindenki és egyre kevesebben.

Sokan döntöttek úgy az elmúlt hónapokban, hogy vízszűrőt szereltetnek a csapra és/vagy beszereznek egy szódagépet. Ezeknek a berendezéseknek a költsége hamar megtérül azok körében, akik eddig ásványvizet ittak, illetve a használatukkal helyet és időt lehet spórolni. Ráadásul ezek a megoldások kevésbé szennyezik a környezet.

A gyártók optimisták, arra számítanak, hogy idén karácsonykor minden eddigi eladási rekordot megdöntenek majd a tudatos vásárlók segítségével. Sőt, igyekeznek azok elvárásait is kielégíteni, akik nemcsak mentes vagy bubis ásványvizet, hanem üdítőt is fogyasztanak. A klasszikus Pepsi, Mirinda, 7up hígítható szirupok mellett már egyedi ízekkel is próbálkoznak, ami tovább erősítheti a fogyasztók elköteleződését az adott márka mellett.  

A vízszűrő behozza az árát?

Komoly dilemma a legtöbb vásárló számára, hogy megéri-e vízszűrőt felszerelni a csapra, behozza-e az árát? Szakértők szerint ki lehet hozni nullára a befektetést, de nem a financiális szempontok az elsők, amikor valaki úgy dönt, beruház egy ilyen termékbe.

Ugyanúgy, ahogy tévét, autót, klímát sem azért veszünk, hogy anyagi előnyünk származzon belőle, de egyesek szerint ide sorolhatjuk a sportot is. A rendszeres mozgást sem azért ajánlják az orvosok, hogy később kevesebbet költsünk gyúgyszerre és egészségügyi ellátásra. Az anyagi előnyöknél ugyanis fontosabbnak tartjuk a kényelmet.

Egy átlagos család esetében az elfogyasztott ivóvíz mennyiségét, az ásványvíz beszerzésével kapcsolatos költségeket (pl. a víz és az üzemanyag, buszjegy stb, ára) érdemes figyelembe venni. Ezt egy évre könnyen kiszámolhatjuk. A kapott számot kell szembeállítani a fogyasztásra (nem tisztálkodásra vagy a wc lehúzására szánt) csapvíz köbméterenkénti árával, valamint a szűrőberendezés és karbantartás költségével.

Szinte biztos, hogy legésőbb másfél éven belül megtérül a beruházás.

A konyhapulton álló szódagép is behozza az árát?

A szódagép ára jelenleg nagyjából 18 ezer forintról indul, a szódagyártáshoz szükséges patron kb. 3-4 ezer forint, amivel 60-80 liter ital készíthető. Ezzel egy család akár két heti ásványvíz igényét is képes fedezni. A masinához saját, elegáns palackok járnak, amelyek hosszú ideig használhatók, ezáltal kímélik a környezetet és a tulajdonosokat is megkímélik a REpont automaták használatától. 

A palackok ugyan idővel elöregednek, elhasználódnak, de folyamatosan ellenállnak a 10 bar nyomásnak. Biztonsági okokból a palackok élettartama körülbelül 3 év, a lejárati idő mindig fel van tüntetve az alján. Ezen idő elteltével a palackot még korlátozás nélkül használhatók közönséges csapvízhez vagy kulacsként. Aki szeretne, üvgből gyártott palackot is vásárolhat.

Hogyan ússzák meg sokan a műanyag palackok visszaváltásával kapcsolatos plusz munkát?

Ahogy az várható volt, a vásárlási szokások is megváltoznak a visszaváltás hatására. Sokan folyamodnak ahhoz a módszerhez, hogy a kisebb, pl. 0,5 literes kiszerelés helyett nagyobb palackokat vásárolnak, ami olcsóbb is. Üdítőből vehetünk 1 vagy 2 literes változatot, illetve sörből is kapható fémhordós.

A kulacsok egyébként is feltörekvő népszerűségének újabb lökést adott a palack visszaváltás. Sokan szívesen vettek vagy vittek magukkal a napi jövés-menés során üveges ásványvizet, az üres palackot pedig a kukába dobták. Most nehezebben engedjük meg magunknak ezt a luxust, az 50 forint ugyanis éppen egy olyan lélektani határt lép át, ami miatt inkább megtartjuk a palackot és visszaváltjuk. Ehhez azonban gyűjtögetnünk kell azt, amit eddig egy laza mozdulattal a kukába dobtunk.

A kulacsok melletti másik fontos érv, hogy BPA-mentesek, így nem juttatnak a szervezetünkbe mikroműanyagot, szemben a bolti műanyag palackokkal. Magyarország szinte egész területén gond nélkül iható a csapvíz, de aki szeretné, már egy egyszerűbb és olcsóbb vízszűrő kancsóval is kiváló minőségűvé varázsolhatja és viheti magával egy csinos kulacsban. 

A gyártók is lépnek majd, egyikük már meg is tette

A rendelet szerint a kötelező visszaváltási rendszer Magyarországon csak a 0,1 és 3 liter közötti palackokra vonatkozik. Bár a hajdúhadházi Üdítő Centrum Kft. vezetője tagadja, hogy szándékosan, a szabályok kikerülése miatt dobta piacra a 3,01 literes Soma üdítőjét, tény, hogy aki ilyet vásárol, nem kell kifizetnie az 50 forintos felárat és visszaváltania sem kell a palackot. 

A magyarázat szerint a 3,01 literes palackokba töltött üdítőjük csak azért jelent meg a magyar piacon, mert a Magyarországra gyártó 2,25 literes gépsoruk egy műszaki felújítás miatt nem üzemel és áthidaló megoldásként évtizedes hazai partnereiknek a 3,01-es palackokból szállítottak.

Persze magyarázkodásra nincs is szükség, mert semmilyen törvény nem írja elő, hogy nem készülhet 3 literesnél egy kicsivel nagyobb üdítő.

A magyarok türelmesek

Az elmúlt hónapok tapasztalatai azt mutatják, hogy az áremelést és a REpont rendszert zokszó nélkül vették tudomásul az emberek. A panaszkodók sem amiatt voltak hangosak, hogy többe kerülnek a termékek, inkább a visszaváltással kapcsolatos nehézségek csapták ki a biztosítékot. 

A felháborodás egyébként nem meglepő, hiszen még mindig sok olyan település van az országban, ahol meg lehet vásárolni az 50 forinttal drágított innivalókat, de visszaváltani már nem. Ezeken a helyeken is megmutatkozik a kreativitás és a híres magyar alkalmazkodási képesség.

Vannak, akik felhalmozzák és elraktározzák a palackokat, dobozokat, várva a napot, amikor az egyik helyi boltba végre megérkezik a várva várt automata. Olyan is van, aki nyomott áron, 10-20 forintért átveszi másoktól a sértetlen csomagolásokat, majd saját maga viszi el a következő olyan településre beváltani, ahol lehetőség van erre.

Ősszel felröppent a hír és nagy felháborodást keltett, miszerint pénzbírságra ítélhetik azt, aki a kukába dobott, 50 forintos logóval ellátott palackokat kiszedi a szemetesből. Néhány napon belül kiderült, hogy a rendőrség nem szab ki büntetést ilyen esetekben, így fellélegezhettek azok, akik ezzel a módszerrel próbálnak ey kis plusz bevételhez jutni.