maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Instagram / agi_szabo
Maxinewz

Egy utca elnevezését bárki kezdeményezheti, de kérni kell az érintettek hozzájárulását. 

Magyarországon a legkisebb településeken, az úgynevezett törpefalvaknak is van legalább két utcája, melyek közül az egyik általában a Fő út nevet kapja, a másik pedig egy híres magyar személy nevét. Vannak olyan utcanevek, amelyek szinte minden településen felbukkannak. A rendszerváltás előtt ezek a Lenin, Sztálin, Marx Károly, Munkásőr, Tanácsköztársaság utcák voltak, ezeket a kilencvenes évektől kezdődően elkezdtek átnevezni. Néhány kisebb településeken azonban nem foglalkoztak a dologgal, így még ma is van, akinek a lakcímkártyáján a szocialista korszak emléke díszeleg. De vajon napjainkban melyek a leggyakoribb utcanevek?

Előfordulnak ritka és különös utcanevek, mint például a csömöri Kacérgiliszta utca vagy a gyömrői Puki utca, de nem ez a jellemző. 

Hazánkban a legtöbb utca a forradalmár költő, Petőfi Sándor nevét viseli, az ország 3155 települése (+ a 23 fővárosi kerület) közül 2788 helyen neveztek el a költőről utcát. A második helyezett 2666 utcával a nagy magyar államférfi, Kossuth Lajos, a bronzérmes pedig a huszadik század egyik legjelentősebb magyar versírója, Ady Endre, 1509 utcával.

Miért van ilyen sok egyforma nevű utca?

A tájékozódás nagyon fontos, ezért az utcanevek esetében igyekeznek a döntéshozók olyan lehetőségek közül meríteni, amelyek mindenki számára egyértelműek. A nemzeti nagyjaink nevét bárki ismerheti, aki elvégezte az általános iskolát, ezért könnyen megjegyezhető és leírható mindenki számára. A közterületek elnevezéséről a települési önkormányzatok rendeletet fogalmaznak meg. Az ide vonatkozó jogszabály legtöbbször úgy fogalmaz: “Az idegen eredetű és a nehezen kiejthető szavakat az elnevezéseknél kerülni kell”.

Az utcák elnevezésénél feltétel az is, hogy már ne legyen az élők sorában az adott személy. Ennek elvileg olyan praktikus okai vannak, hogy ha már nem él, akkor nem tud a hírnevén olyan nagy csorba esni, ami miatt esetleg kínos lenne egy közterület táblán feltüntetni.

A fővárosban személyről közterületet elnevezni halála után legalább 5 év elmúltával lehet, de van olyan település, ahol ez 25 évet jelent. 

Ki nevezhet el utcát?

A hatályos törvény szerint minden utcát el kell nevezni, az utcanév megállapítását bárki kezdeményezheti. Fontos azonban, hogy ki kell kérni a közvetlenül érintett lakosság és mindazok véleményét, akinek cégbejegyzésére az elnevezés kihatással van. A végső döntést az adott település önkormányzati képviselői hozzák meg.

Az utcanév táblák elkészítésének költsége nem a lakókat, hanem az önkormányzatot terheli. Ez általában egyszeri pénzkiadást jelent, utána hosszú évekig nem kell foglalkozni vele. Kivéve, ha olyan különleges nevet kapott az utca, mint a fentebb említett csömöri Kacérgiliszta, ami rendszeresen eltűnik az utca legelső ingatlanának kerítéséről. A feltételezések szerint vannak, akik gyűjtik ezeket a táblákat, melyek leszerelése azonban illegális.