maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  PExels

A csomagolásokon feltüntetett szavatossági időnek több oka is lehet, de valójában a só soha nem romlik meg.

A tapasztalt vásárlók szeretik megnézni a termékeken feltüntetett szavatossági időt, mielőtt bármilyen terméket a korába pakolnak. Ez legtöbbször a csomagoláson szerepel, amit érdemes főleg olyan romlandó árucikkek esetén szemügyre venni mint a hús vagy tejtermékek. Vannak azonban olyan élelmiszerek, amik soha nem romlanak meg, akár az idők végezetéig is tárolhatjuk ezeket, semmi bajuk nem lesz. Ilyen például a só, aminek szintén nincs lejárati ideje, mivel egy szervetlen ásványi anyag, amely nincs, ami lebomlik, ezért nem is tud megromlani. Ennek ellenére a csomagolásokon gyakran feltüntetnek egy szavatossági időt, ami meglepő lehet, de van rá magyarázat. 

A legtöbb országban törvény írja elő, hogy minden étkezésre szánt termék, fogyasztási cikkek csomagolásán kötelező feltüntetni egy minőségmegőrzési időt. Akkor is, ha a termék tulajdonképpen nem romlik meg. Ez a feldolgozott és élelmiszerként árusított sókra is vonatkozik.

A boltban kapható asztali só gyakran tartalmaz adalékanyagokat, például jódot vagy csomósodásgátló szereket. A jódozott só esetében a jód idővel elpárologhat vagy lebomolhat, így pár év után biztosan csökkenni fog a hatékonysága. Ha a sónak vannak nedvességmegkötő adalékai, azok is elveszíthetik a hatásukat idővel. Ennek korlátai miatt kell feltüntetni a minőség megőrzésre vonatkozó dátumot.  

Bár a tiszta konyhasó nem jár le, ha nedvességet kap, összeállhat vagy elveszítheti szórhatóságát. Egyes sók, például a himalája só vagy tengeri só, természetes ásványi anyagokat is tartalmaznak, amelyek kémiai reakcióba léphetnek a levegő nedvességével, és ez pedig minimális szerkezeti változást okozhat.

A gyártók érdekeit sem árt figyelembe venni, gyakran használnak szavatossági időt azért, hogy a vásárlók rendszeresen új terméket vegyenek. Ez egyfajta marketingfogás is lehet.

Ha tiszta sót vásárolunk, adalékanyagok nélkül, az elvileg örökké eltartható, feltéve, ha száraz helyen van.  Azonban, ha a só jódozott vagy tartalmaz más adalékokat, akkor tényleg érdemes figyelni a minőségmegőrzési időre, mert az összetevők idővel lebomlanak.

Vannak más élelmiszerek is, amik nem romlanak meg

Néhány élelmiszer gyakorlatilag soha nem romlik meg, ha megfelelően tároljuk. Ezek vagy természetüknél fogva nem bomlanak le, vagy olyan körülmények között tárolhatók, hogy végtelen ideig eltarthatók. Ilyen a cukor, a méz, a rizs, tojás nélküli száraztészták és a szárított hüvelyesek, például a bab, a lencse, a borsó. Ezekkel akár egy atombunker raktárán is feltölthetjük. 

A só nemcsak az étkezés során elengedhetetlen, hanem számos más területen is hasznosítható

A só tisztításra, például a serpenyőkhöz és edényekhez is tökéletes. Segít eltávolítani a szennyeződéseket, ha egy kis vízzel pasztát készítünk belőle. Továbbá, a só ideális szagtalanító is: a hűtőben vagy a cipőkben elnyeli a kellemetlen szagokat. Kevesen tudják, de kiváló rovarriasztó is, különösen a hangyák és csótányok ellen, mivel megnehezíti a rovarok mozgását. Ha a sót forró vízben oldjuk, remek felülettisztítót kapunk, amivel akár a fürdőszoba és a konyha szanitereit is tisztíthatjuk. 

A só továbbá gyógyászati célokra is használható, például torokfájás vagy szájüregi fertőzések kezelésére, sóoldatos gargalizálással. Az otthoni vízlágyítás során is alkalmazható, mivel segít a vízkőlerakódás csökkentésében.