maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pexels

A divat régen sorozatosan szedte az áldozatait, arzénes ruha és higanyos kalap formájában.

Egyes divattörténészek szerint az ember azóta igyekszik csinosnak látszani mások szemében, amióta a nők az első fűszoknyát magukra tekerték vagy a férfiak az első állatbőrrel eltakarták a nemi szervüket. A divat és az öltözködés mindig is egy sajátos kifejezési forma volt, kevesen vannak, akiket teljesen hidegen hagy, hogy reggel mit vesznek magukra. 

A divattörténelemben több olyan eset is van, amikor ruhák vagy kiegészítők halálosak voltak viselőik számára. Egy-egy mérgező anyagból készült ruhafesték, egészségtelen vagy épp  balesetveszélyes kialakítású ruhadarab hamar a vesztét okozhatta a tetszeni vágyó hölgyeknek. Szerencsére tanulunk a saját baklövéseinkből és ma már nem hordunk például arzénnal festett zöld blúzt.

Mérgező divat, ami sokszor halált okozott

A 19. században a világoszöld szín különösen népszerűvé vált, amit a réz- és arzéntartalmú festékek segítségével állítottak elő. Az ilyen festékekből készült textíliák halálosak lehettek, mivel az arzén felszívódhatott a bőrön keresztül, vagy belélegezhető volt a ruhákból távozó por formájában. Több esetben kimutatták, hogy a ruha viselője arzénmérgezés következtében betegedett meg vagy halt meg.

A krinolin, a 19. század közepén népszerű vált alsószoknya, amely merevítésekkel bővítette a szoknyát. Ezek a ruhák több méter szélesek lehettek, és rendkívül gyúlékony anyagokból készültek. Sok nő gyertyától vagy más nyílt lángtól kapott lángra, ami végzetes kimenetelű volt. Az ilyen tüzes balesetek több száz áldozatot követeltek a krinolinok idejében.

Noha nem ruha, de érdemes megemlíteni a halálos sminkeket is, amelyek különösen a 16-18. században voltak népszerűek. Mivel a nők akkoriban vonzóbbnak tartották magukat, ha hófehér a bőrök, ólomtartalmú fehér púderrel érték le a vágyott eredményt. Ezek használata mérgezést okozott a bőrön át felszívódó ólom miatt. Több arisztokrata hölgy, például Elizabeth Sidall is az ilyen mérgező sminkek miatt betegedett meg és halt meg fiatalon.

A szoros fűzők a viktoriánus korban voltak gyakoriak, még a várandós nők is hordták és bár ritkán vezettek halálhoz, komoly egészségügyi problémákat okozhattak. Ezek közül gyakori volt a belső szervek károsodása és a súlyos, krónikus légzési nehézségek. Léteznek olyan dokumentált esetek is, amikor a fűzőt hordó nők szív- és tüdőproblémák miatt vesztették életüket.

A 19. században a divatos kalapokhoz előszeretettel használtak élénk színűre festett tollakat. A színes kalapokat sokszor higanyalapú festékekkel kezelték, így  a higanymérgezés több esetben kimutatható volt a kalapot viselők között.