maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pixabay

Szinte senki nem hallott még a helyről, pedig ökológiailag az egyik leggazdagabb a Földön.

Globális petíciót indított a Greenpeace környezetvédő szervezet, hogy egy Globális Óceánegyezmény keretében a Sargasso-tengert minősítsék „óceáni szent helynek”. A tenger különlegessége amellett, hogy ökológiailag rendkívüli diverzitással rendelkezik, hogy ez ad otthont a misztikumáról is világhírű Bermuda-háromszögnek.

Az Atlanti-óceán térségében található Sargasso-tenger abból a szempontból is különleges, hogy ez az egyetlen tenger a világon, aminek nincsen szárazföldi határa, gyakorlatilag part nélkül hullámzik a rejtélyes háromszög mellett. A klímaváltozás, az ipari halászat és a műanyagszennyezés viszont ezt a sajátos helyszínt is fenyegeti.

A Sargasso-tenger védelme érdekében a Greenpeace aktivistái hajóra szálltak, helyi tudósokkal és bermudai környezetvédőkkel együtt vették alaposan szemügyre a helyet, hogy megérveljék a védelmének létjogosultságát a Globális Óceánegyezmény alatt. Jelenleg azt is vizsgálják, hogy mekkora környezeti kár keletkezett eddig a védendő területen.

Az aktivisták természetvédők társaságában a helyi madarakat, illetve vízi emlősöket figyelik, előbbiek közül már sikerült is nyolc olyat beazonosítani, amik a Sargasso-tengerre szoktak migrálni élelemért. Utóbbi kapcsán pedig jelenleg víz alatti mikrofonokkal próbálják felmérni, pontosan hány faj lehet a tengerben és azok merre tartózkodnak.

A Greenpeace-nek egyébként ambiciózus tervei annak, 2024-2025-ben számos olyan, ökológiailag jelentős helyre mennek el, amelyek védelemre szorulnak, köztük Hawaii, Seychelles-szigetek és Ausztrália környékére. Ehhez világhírű szakértők segítségét is igénybe veszik, akik pontos állapotfelmérést tudnak tenni a védendő helyszíneken.

Példának a Galápagos-szigeteket hozta fel a szervezet, ahol hatalmas hangsúlyt fektettek a vizek védelmére, ez pedig a természet virágzásához vezetett. A Greenpeace a petíció-felhívásában hozzátette, hogy a fent említett helyszíneken is ez a cél, hogy egy erős védelmi hálót alkossanak az ökológiailag sokszínű és csodálatos pontokon.

Ha pedig arról akarsz videót látni, hogy miért nincs partja ennek a tengernek, kattints erre a videóra:

(Forrás: Greenpeace)