Az inaktív vulkánok nem különösebben érdekesek a kutatók számára. Most mégis megvizsgáltak néhányat, és a belsejükben elképesztő dolgokat fedeztek fel.
Az emberiség folyamatos technikai fejlődéséhez elengedhetetlenek azok az elemek is, amelyek a Földön viszonylag korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre. Ezért születnek fantasztikus tervek a meteoroidokon, üstökösökön, vagy akár a Holdon folytatott bányászatra, pedig ennél létezik egyszerűbben kivitelezhető megoldás is.
Az úgynevezett ritkaföldfémek például a mostanság különösen keresett anyagok közé tartoznak, hiszen az elektromos autókban, szélturbinákban és más „zöld” eszközökben is felhasználják őket. A legnagyobb források fölött Kína rendelkezik, a monopolhelyzete megtörésére tehát érdemes lenne új lelőhelyeket felkutatni.
A ritkaföldfémek közé tartoznak például a lantán, a túlium, az itterbium, az ittrium és a lutécium, vagyis csupa olyan elem, amelyek a köznapi emberek számára nehezen hozzáférhetőek, nem olyan közönségesek, mint például a vas.
A kutatók nemrég rájöttek, hogy a bizonyos kihalt vulkánok belsejében lévő, vasban gazdag magma feltehetőleg nagy mennyiségben tartalmaz értékes ritkaföldfémeket is. Ha ez valóban így van, és megtaláljuk a kitermelés módját, az újabb lökést adhat az emberiség fejlődésének, ráadásul a tervezett „űrbányászat” gigantikus költségei nélkül.
Az ausztrál és kínai szakemberek által folytatott vizsgálatok arra mutattak rá, hogy a kialudt tűzhányók magmái akár százszor nagyobb koncentrációban tartalmazhatják ezeket az értékes elemeket (amelyeket a lapostévékben, okostelefonokban is használunk), mint az aktív vulkánokból kifolyó láva.
Ez egyelőre a kutatókat is elgondolkodásra készteti, fogalmuk sincs, miért ennyire eltérő a sok száz millió éve kihunyt tűzhányók „beltartalma”. Mindenesetre érdemesek az alaposabb tanulmányozásra, mint például a Chilében lévő El Laco és sok más társa.
A szakemberek megpróbálták szimulálni a vulkánkitöréseket laboratóriumi körülmények között, és amikor magas nyomásnak és hőmérsékletnek tették ki a vasban gazdag magmás kőzeteket, akkor vették észre, hogy
„Valójában a ritkaföldfémek nem igazán ritkák, olyan mennyiségben vannak jelen a Földön, mint az ólom vagy a réz. De a kibányászásuk és kinyerésük elképesztően költséges, ezért nem rendelkezünk belőlük nagyobb mennyiséggel” – magyarázta egy szakember.
Gyönyörű és félelmetes egy vulkánkitörés: