A bolhapiac olykor milliókat érő tárgyakat rejt azok számára is, aki nem értenek a műkincsekhez.
A bolhapiacon szinte bármit beszerezhetünk, ami régi, hasznos, szép vagy ritkaság. Nem áll messze az igazságtól az, aki kincsesbányaként tekint ezekre a lelőhelyekre, a kacatnak tűnő holmik között ugyanis, kis szerencsével igazi értékekre bukkanhatunk.
Ma már meg sem lepődünk azon, ha egy használati tárgyon azt olvassuk: Made in China. A nagy falon túlról érkező termékek általában olcsók és korábban a kínai szó valójában a silány minőségű, gagyi árucikkek szinonimája volt. Az utóbbi években viszont ez kezd gyökeresen megváltozni.
Manapság igyekeznek egyre nagyobb színvonalat képviselni a Kínában gyártott termékek. Így volt ez régen is, az ókori Kína a világ egyik legfejlettebb államaként a világ számos más területére hatással volt. Minőségi kelmékkel, drágakövekkel, igényes eszközökkel kereskedtek a kínaiak és a mai napig elismert, fejlett orvosi ismeretekkel rendelkeztek már évezredekkel ezelőtt.
Nem csoda, ha néhány értékes kínai tárgy ma is gyakran felbukkan a bolhapiacokon. Egy szerencsés kezű vásárlónak nemrég egy fehér kerámia tálon akadt meg a szeme.
Az alig több mint 10 centiméter átmérőjű tálka olyan volt, mint egy szép műzlis tál, de akár a nappali egyik polcának dísze is lehetett volna. Vonzotta a vásárlók tekintetét, egyikük 3 dollárért megvette.
Otthon úgy döntöttek, alaposabban is megvizsgálják a tálat és elvitték egy aukciós házba. A szakértők hamar megállapították, hogy a műzlistálként vásárolt edény a kínai történelem Song-dinasztiájából származik, és az akkori kerámia egyik legértékesebb fajtája, a Ding kerámia.
Amikor a Sotheby's műkincskereskedés árverésén elkelt, 2,225 millió dollárt adott érte egy gyűjtő.
Egy másik szerencsés vásárló is egy bolhapiacnak köszönhetően lett multimilliomos. A brit nő, aki egy filléres gyűrűt vett meg egy üvegdarabnak hitt kővel a közepén, csak évtizedekkel később jött rá, mekkora kincsre bukkant.
Kevesebb, mint 10 fontot fizetett az ékszerért és több mint harminc évig viselte, amikor úgy döntött, bevizsgáltatja, mert furcsa mód nem kezdett el kopni, ahogyan azt egy bizsutól várná az ember.
Egy aukciós ház megerősítette, hogy a gyűrűben lévő kő valójában nem üveg, hanem egy nagy és értékes gyémánt a 19. századból. A 26,27 karátos drágakőért 850 ezer dollárt kapott a szerencsés hölgy.
Forrás: Listverse