A tenger mélyére süllyedt templomot szándékosan töltötték fel betonnal, nehogy illetéktelenek bukkanjanak rá.
Miközben a legtöbben napozni, úszkálni és hajókázni megyünk az olasz tengerpartra, a régészek a mélyben komoly kutatómunkát végeznek. Utána talán ők is napoznak, úsznak és hajókáznak, de előbb felkutatják azokat az ősi oltárokat és feliratos márványlapokat, melyeket nemrég Nápoly közelében is találtak.
Az elsődleges vizsgálatok szerint a különleges leletek egy 2000 éves templom maradványai lehetnek. Egy nagyon hasonló, sziklába faragott „kincstár" az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag című filmben is szerepel.
Az Antiquity folyóiratban szeptember 12-én megjelent tanulmány szerint a templomot szándékosan beton és törött kerámia keverékével temették el, méghozzá jó okkal.
„A betonnal és kerámia törmelékkel való feltöltés oka az volt, hogy a szent épület kincsei ne kerüljenek a területet kutató külföldi kereskedők kezére”
– mondta a Live Science-nek Michele Stefanile, a nápolyi Scuola Superiore Meridionale tengerészeti régésze.
A templom Pozzuoli partjainál található, a vulkanikus tevékenységéről is híres Campi Flegreiben, körülbelül 16 kilométerre Nápolytól. A római időkben a város Puteoli néven volt ismert, és egy nagy kikötőnek adott otthont, ahová a római világ minden tájáról érkeztek kereskedelmi hajók.
A vulkáni tevékenység az elmúlt évszázadok során jelentősen megváltoztatta Pozzuoli partvonalát. A víz alá süllyedt, ezáltal gyakorlatilag konzerválódott körülbelül két kilométernyi partszakasz, amely római kori raktáraknak és a kikötőnegyedhez tartozó egyéb épületeknek adott helyet. A 18. században a tengerből előkerült leletek arra utaltak, hogy egy eltemetett templom is van a mélyben, de ez idáig senki sem tudta, pontosan hol.
2023-ban a régió tengerfenékét feltérképező kutatók két víz alatti szobát fedeztek fel római stílusú falakkal. A falak két nagyobb, egyenként 50 négyzetméteres helyiséget alkottak. Az egyikben találtak két hófehér, márványból faragott oltárt.
Mindkét oltár oldalán téglalap alakú mélyedések vannak, amikben valószínűleg egykor szent köveket helyeztek el. Mindkét szobában volt egy-egy olyan márványlap is, amelyen a „Dusari sacrum” latin felirat szerepelt, ami azt jelenti, hogy Dusharának, az ősi nabateus vallás főistenének szentelték fel a templomot.