maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  BoliviaInteligente/Unsplash

A kihalt bolygónak tartott Marson a lelkes amatőrök szinte nap mint nap izgalmas, megkövesedett tárgyakat fedeznek fel, a szakemberek alig győzik hűteni a kedélyeket.

Az emberiség a 21. században komolyan nekifogott a Mars meghódításának. Ki tudja, mi lesz ennek az útnak a vége? Kolonizálni fogjuk a vörös bolygót, második otthonunkká tesszük? Vagy felfedezzük, hogy fajunk sokkal jobban kötődik hozzá, mint azt valaha is gondoltuk?

A kisautó méretű Curiosity marsjárót a NASA 2012-ben juttatta el a távoli bolygó felszínére. Bő egy évtized alatt a rover rengeteg hasznos információval látta el a kutatókat – valamint számos olyan fotóval lepte meg a széles nyilvánosságot, amelyek

az összeesküvés-elméletek táptalajaivá válhatnak.

Néhány izgalmas és meghökkentő képen – többek meggyőződése szerint – marsi könyveket láthatunk. A sziklák valóban olyan formát vesznek fel, mintha kinyitott, megkövesedett könyvek lennének. Ami persze képtelenség, hiszen a papír fosszilizálódása lehetetlen, sokkal hamarabb lebomlik, így válik az enyészeté.

A marsjáró a 3800. marsi napján küldte nekünk a különös felvételeket, amelyeket a robotkarja végén lévő, MAHLI (Mars Hand Lens Imager) nevű eszközzel készített. Az ember hajlamos arra, hogy bizonyos formákba számára ismerős dolgokat lásson bele (például egy óra számlapját mosolygó arcnak lássa, ha éppen úgy állnak a mutatók), ám ez sokszor erőltetett következtetésekhez vezet.

Alighanem most is, ugyanis a NASA közlése szerint a könyvként értelmezett sziklaformák csupán 3 centiméteresek, ezáltal meglehetősen nehéz azokat megkövesedett könyvekként azonosítani.

„A szokatlan formájú kövek meglehetősen gyakoriak a Marson”

– fűzte a találgatásokhoz az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal. Hozzátéve, hogy a hajdan a bolygó felszínén hullámzó víz a felelős többnyire a furcsa alakzatokért, majd a szélerózió faragta őket tovább.

2022 februárjában például „virágokat” sikerült lefotóznia a Curiosity marsjárónak, de persze a mindössze 1 centiméteres képződményekről is hamar kiderült, hogy csupán érdekes formájú ásványok voltak. Néha maguk a tudósok is vicces neveket adnak a köveknek (az egyik például játékmackó formájú), de csupán azért, hogy általuk könnyebben beazonosíthassanak egy-egy helyet.

Itt láthatók a rejtélyes marsi könyvek:

[[yt1]]