Az egyik legkellemetlenebb érzés a kudarc megtapasztálása, de most kiderült, hogy egész más átélni és más kívülről szemlélni.
„Ami nem öl meg, az megerősít”, hallható sokfelől a coelhói mélységű kijelentés, ami valami hasonlót akar jelenteni, mint a másik gyakran használt mondat: „Sosem veszítek, legfeljebb tapasztalot szerzek”. Vagy ahogy Edison mondta, amikor több ezredszer sem sikerült megfelelő izzószálat találnia az akkor még csak ötletszinten működő villanyégőjébe: „Nem kudarcot vallottam, hanem találtam több ezer módszert, ami biztosan nem működik.”
Sajnos azonban nem mindenki születik olyannak, mint Edison, egy új tanulmány szerint a kudarc ugyanis nem tesz erősebbé, sőt elveszíthetjük vele mások támogatását is.
A Northwestern, a Cornell, a Yale és a Columbia Egyetem közös kutatócsoportja különböző online felmérések adatait elemezte, amelyek között több mint 1800, többnyire 29 és 49 év közötti amerikai felnőtt vett részt, köztük onkológiai szakemberek is.
A kutatók azt vizsgálták, hogy az emberek hogyan jósolják meg az ügyvédek, tanárok és nővérek, valamint a szerhasználati zavarokkal és szívproblémákkal küzdő emberek kitartását egy megélt csalódás után.
„A kísérletben résztvevők többsége azt hitte, hogy ha egy teszten megbukik valaki, a következőn már könnyebben átmegy. Azt is gondolták, hogy a kábítószerfüggők képesek letenni a drogot, ha negatív élményt tapasztalnak, illetve meggyőződésük volt, hogy a szívelégtelenségben szenvedő egyének jelentős életmódbeli változtatásokat hajtanak végre az orvosaik tanácsára, egészségünk javítása érdekében”
– közölte Eskreis-Winkler az illinoisi Evanston-i Northwestern Egyetem menedzsment és szervezeti adjunktusa. Ezzel szemben az igazság az, hogy a drogosok nem teszik le a szert és a halálos betegségben szenvedőknek is csak kis része tartja be teljesen az előírásokat.
„Az emberek azt hiszik, hogy mások, akik átéltek egy vagy több kudarcot, maguktól ráébrednek a hibáikra, tanulnak belőle és ezután nem szorulnak segítségre” – áll a jelentésben.
A tanulmányban olvasható az is, hogy sokan emiatt az attitűd miatt nem támogatnak segélyszervezeteket. Ám, amikor megtudják, hogy a valós statisztikák szerint téves az elképzelésük, máris segítőkészebbek lesznek.
Valójában nehéz tanulni a rossz tapasztalatokból, mert a kudarc demotiváló és ego-gyilkos. Az eredmények rávilágítottak arra, hogy külső szemlélőként figyelmen kívül hagyjuk azt a tényt, hogy a kudarcokat átélők nem biztos, hogy tanulási lehetőségként fogják fel az esetet.
Mitől függ, hogy valaki sikerkereső lesz vagy éppen kudarckerülő? Talán a nevelésen múlik minden? Mégis, mit takar ez a kétféle magatartás? Ezekre a kérdésekre válaszol Dr. Kalamár Hajnalka, klinikai szakpszichológus, ebben a rövid szakmai, de ugyanakkor nagyon emberközeli eszmefuttatásban:
Forrás: NBC