A WC-t minden nap használjuk, sokan mégsem tudják, honnan ered és mit jelent a kifejezés.
A WC rövid, könnyen megjegyezhető szó, érthető tehát, hogy sok országban gyorsan elterjedt, miután megjelentek a vízöblítéses mellékhelyiségek. Magyarországon a WC a legelterjedtebb kifejezés a mellékhelyiségre, de ugyanezzel találkozunk Németországban, Hollandiában, Ausztriában, Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és a skandináv országokban is.
Sőt, jóval távolabb, Japán, Dél-Korea és India közterületein, éttermeiben, bevásárló központjaiban is felbukkan a jellegzetes, kétbetűs kifejezés.
Bár sokan azt hiszik, angol nyelvterületről vándorolt át hozzánk a WC szó, valójában német. A Wasserklosett (vízöblítéses vécé) kifejezés rövidítéseként jutott el hazánkba, holott maga a technológia valóban brit.
Az angolban a "water closet" (szó szerint: vízzel működő mellékhelyiség) kifejezést használták a 19. században, amikor a vízöblítéses vécék elterjedtek, de az eredeti rövidítés nem angol, hanem német hatásra vált ismertté Európa nagy részén.
Az angol nyelvű országokban (pl. Egyesült Államok) a "water closet" kifejezés már régen elavult, és helyette a bathroom, restroom, vagy toilet terjedt el. A franciák, spanyolok és más latin nyelveket beszélők szintén saját szavaikat használják inkább, a spanyolok például a baño kifejezést.
Bár a WC elnevezés alig két évszázados, kutatásokból tudjuk, hogy már az ókori civilizációk is használtak primitív vízöblítéses rendszereket.
Kréta szigetén is vannak erre utaló leletek, amelyek i.e. 1700-ig vezetnek vissza. A mínoszi civilizáció palotáiban vízvezetékekkel ellátott WC-ket használtak. Ezeket a gravitáció segítségével működtették, ahol az esővizet vagy tárolt vizet alkalmazták öblítésre .
A Római Birodalom nyilvános latrináiban is a folyamatosan csordogáló vizet alkalmaztak a szennyvíz elvezetésére.
A vízöblítéses WC modern változata az 1500-as években kezdett formát ölteni. John Harington készítette el az angol találmány első ismert prototípusát és az évszázad végén mutatta be I. Erzsébet királynőnek. Ez már tartalmazott egy víztartályt is, amelyből a vizet öblítésre lehetett használni.
Az igazi áttörés a 18. században történt, amikor Alexander Cumming 1775-ben szabadalmaztatta az S-alakú csővel ellátott WC-t, amely megakadályozta a kellemetlen szagok visszaáramlását. Ezt mondhatni Joseph Bramah fejlesztette tökélyre, aki egy vízzáró szelepet is elhelyezett a rendszerben.
A 19. század végére a vízöblítéses WC-k széles körben elterjedtek, különösen a nagyvárosokban, ahol a szennyvízelvezetés kiépült. A kellemetlen szagok minimalizálása a mindennapi életkomfortot is növelte, emellett a szennyvíz gyors és hatékony eltávolítása csökkentette a betegségek, például a kolera és a tífusz terjedését.