maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pixabay

Mire képes egy őrült, paranoiás diktátor? Európa egyik déli államában képet kaphatunk erről is, egészen döbbenetes, milyen eredménnyel járhat négy évtizednyi alkalmatlan vezetés.

Albánia az elhelyezkedése révén akár Európa egyik gyöngyszeme is lehetne: magas hegyek, hívogató tengerpartok, csodás tájak. Ennek ellenére az ország a kontinens egyik legszegényebb, legelmaradottabb térsége – máig képtelenek voltak kiheverni a négy évtizeddel ezelőttig a nyakukon ülő vezetőjük üldözési mániáját.

A szegény családból származó Enver Hodzsa (Hoxha) még jócskán a második világháború idején, 1941-ben lett az Albán Munkapárt első titkára, majd az ország teljhatalmú diktátora. 1985-ben egy szívinfarktus vetett véget az ámokfutásának, ám szerencsétlen sorsú országa máig nyögi regnálása következményeit.

Enver Hodzsánál egyetlen kommunista sem lehetett kommunistább, elkötelezett híve volt a sztálinizmusnak, majd a maoizmusnak. Sztálin 1953-ban bekövetkezett halála után fokozatosan elszigetelte Albániát az ellenségeitől és szövetségeseitől egyaránt, még a szovjet és kínai vezetők sem voltak elég elkötelezett marxisták a számára.

A diktátor soha nem bízott senkiben, valóban beteges üldözési mániában szenvedett. Belső ellenségeivel és a párttársaival szemben egyaránt kíméletlennek mutatkozott, és a módszere bevált, hiszen bő négy évtizeden keresztül úgy vezette Albániát, hogy a puccsokat, merényletkísérleteket nagyjából elkerülte.

Előbb a főváros Tirana legnagyobb villájában lakott, körbevéve a leghűségesebb kádereivel, aztán egy védőzónát alakítottak ki az otthona körül, és 5000 katona, valamint 10 tank állt folyamatosan készültségben, hogy garantálják a biztonságát.

De még ez sem volt elég, a fővárostól kissé távolabb bunkert is építtetett magának, majd egyfajta csúcspontként a Tiranától 150 km-re délre lévő Çorovoda várost komplett búvóhellyé alakíttatta át. A települést lezárták, a forgalmat katonai reptér biztosította.

Hodzsa elképesztő módon rettegett a harmadik világháborútól, bármelyik szomszédjáról, ellenségéről, szövetségeséről el tudta képzelni, hogy háborút indít Albánia ellen. Ez végül nem következett be, de a diktátor őrült tetteit már nem lehetett megakadályozni.

A hatvanas és a nyolcvanas évek közepe között

mintegy 750 ezer kisebb-nagyobb betonbunkert építtetett az alig 2,5 millió lakosú Albániában,

vagyis minden harmadik emberre jutott egy. Az ország jövedelmének a 28 százalékát fordították erre egy időben, vagyis Hodzsa esztelensége és paranoiája valóban hozzájárult ahhoz, hogy a balkáni állam mára Európa sereghajtója lett.

Ilyenek Albánia „csinos” bunkerei: