Rövid idő alatt több ezer macska pusztult el a közkedvelt üdülőszigeten.
Ciprus a festői panoráma, a kristálytiszta tenger, a mesés strandok szigete. És persze a macskáké, ugyanis a becslések szerint legalább egymillió macska él a szigetországban. A kedvelt turistahelyszíneken is ott vannak, gazdátlanul, de látszólag boldogan süttetik a hasukat egész nap. A közelmúltban azonban történt valami, ami miatt elkezdtek aggódni a helyiek, és az állatvédők segítségét kérték.
Egyre több állaton mutatkoztak meg a levertség jelei, a hasuk felpuffadt és lázasan bújtak el az emberek, valamint társaik elől. A tünetek a fertőző hashártyagyulladásra (FIP) utaltak, ami sajnos gyakori az ivaros, kóbor, kolóniában élő macskák között és az egymás közt terjedő macska-koronavírus okoz.
Senki sem tudja, hogy hirtelen miért fertőződött meg és pusztult el a szokásosnál jóval több négylábú a szigeten.
Fél év alatt az állatvédők közel háromszázezer halálesetről számoltak be, bár a helyi állatorvosok ezt a számot drasztikusan lefelé módosították, körülbelül nyolcezerre, még ez is sokkoló szám a helyiek szerint.
Ezután a ciprusi kormány is belátta, hogy tenni kell valamit. Eldőlt, hogy az emberek számára kifejlesztett SARS-CoV-2, a Covid19-világjárványt okozó vírus elleni gyógyszert a macskákon is alkalmazzák, és a módszer bevált.
A vakcina tehát a FIP esetén is hatékonynak bizonyult, de az orvosok még nem tudták, mi okozhatta a fertőzést. A kutatók egy lehetséges tettest azonosítottak: a macska-koronavírus új törzsét, amely a kutyák pantropikus koronavírusával kereszteződött.
Korábban is jelentettek kutya-macska koronavírus-keresztezést, de ez volt az első eset, hogy létrejöhetett egy minden eddiginél virulensebb változat.
Az esetek gyors növekedése nagy feladat elé állította a ciprusi szakembereket, a vizsgálathoz az Edinburghi Egyetem kutatói és munkatársai is csatlakoztak.
Az új fertőzés okának meghatározására folyadékmintákat gyűjtöttek a ciprusi klinikákra felvett beteg macskák hasából és gerincéből, és RNS-szekvenálás segítségével keresték a vírus genetikai információit.
Amit találtak, az egy korábban le nem írt macska-koronavírus volt, amelyet FCoV-23-nak neveztek el, és amely a pCCoV kutyavírusból származó RNS nagy részét tartalmazta.
Az orvosok azt feltételezik, hogy a mutáció stabilabbá tehette az új vírust az állati gazdaszervezeten kívül, azaz a macskák székletében is sokáig életben maradt és ez okozta a nagyszámú fertőzést.
A szakemberek ugyanakkor leszögezték, hogy a betegség emberre nem veszélyes.
Forrás: Science