Magyarország egyik legvonzóbb kistelepülése több titokkal is szolgál. A legtöbben a hét évszázada elrejtett, feltehetőleg valóban létező kincsre fenik a fogukat.
A Nógrádban lévő Hollókő a legismertebb magyar falvak közé tartozik. Mindössze 300-an lakják, de húsvétkor csak úgy nyüzsögnek ott a látogatók, akiket a tradicionális ünnepi fesztivál, illetve a hagyományos (kútvízzel, vödörrel való) locsolkodás szokása vonz a településre.
Ugyancsak nagy vonzerőt jelent a hollókői vár, amelyet – a magyar erősségek jelentős részéhez hasonlóan – még közvetlenül a tatárjárás után építettek a 13. században. Fél évszázaddal később, 1312-ben került sor a rozgonyi csatára, amelyben Károly Róbert legyőzte az oligarcha Aba Amadé fiainak seregét, és utána Hollókő várát is ostromoltatta.
Ezután került az erősség a Szécsényi család birtokába, de amikor a török is megjelent a falai alatt (a 16. század közepén), akkor már a Losoncziak tulajdonolták. Ekkor bukkant fel a legendákban egy titokzatos alagút, amelyet a mai kor kutatói sem találnak.
A történet azért hihetetlen, mert hatalmas munkába került volna egy ilyen földalatti járat megépítése. Az ugyanis Hollókőt a gyalog több mint 10 kilométerre lévő Szécsénnyel kötötte állítólag össze, és természetesen a védők menekülési útvonalául szolgált volna.
Amikor a törökök 1552-ben megostromolták Szécsényt, Árokháti Lőrinc várkapitány az alagúton akart elszelelni az embereivel. Nem sikerült nekik, talán éppen azért, mert az átjáró sohasem létezett – mindenesetre az ellenség elfogta a katonákat.
Pedig okos trükköt eszeltek ki az angolos távozásra, amikor ugyanis a harcosok fogyatkozni kezdtek, Árokháti Lőrinc szalmával kitömött bábukat állíttatott a falakra. Végül pedig, amikor a kapitány már csak kilencedmagával maradt, akkor próbált megszökni az alagúton keresztül.
Hollókőből állítólag nemcsak Szécsényre, de a Strahurai várhoz, valamint a Nagylóci Őrtoronyhoz is titkos átjáró vezetett. Azt is rebesgették, hogy az erősséget a 14. század elejéig birtokló Csák Máté kincse is az alagútban van elrejtve, már csak ezért is lenne érdemes rábukkanni.
Így festett eredetileg a vadregényes hollókői vár: