A magyar sportoló csodásan kidolgozott testére sokan vágytak, főleg miután egy bankjegyre is felkerült.
1946-ot írunk: a második világháborút elvesztettük, milliónál is több magyar halt meg vagy menekült el, a németek által kapott területeket is elbuktuk és a magyar gazdaság is összeomlott. A pénzünk gyakorlatilag értéktelen volt, egyszerűen nem volt más lehetőség, mint az akkor könnyen eljátszható trükk, egy új valuta bevezetése, amelyre egy magyar sportoló aktképe is felkerült.
A pengőt leváltotta a forint, előtte viszont annyi festéket és papírt kellett elhasználni az értéktelen milliós-billiós pengők legyártására, hogy kezdetben csak ócska minőségű forintokat sikerült előállítani. A rossz minőségű nyomdatechnika miatt könnyű volt a pénzhamisítók dolga, ezért 1947-től új bankjegyeket vezettek be.
Horváth Endre tervezte ezeket az új bankjegyeket, akinek a feladatait később Nagy Zoltán, majd Vagyóczky Károly vette át. Ezek a forintok már jóval igényesebbek voltak, kifinomultabb technikával készültek és az igényesen megrajzolt szimbólunok pedig tükrözték a kor politikai vonatkozásai. Kezdetben 10, majd 20 és 100 forintos bankjegyeket bocsátottak ki.
A 20 forintos bankjegy egyik oldala Dózsa Györgyöt ábrázolta, a hátoldala viszont egy kalapácsot és búzakalászt tartó férfit. Utóbbi nem egy fiktív, görög hőshöz hasonló karakter élethű ábrázolása volt, hanem egy ikonikus magyar sportoló, Hegedűs István.
A nyíregyházi születésű sportoló korának egyik sztárja volt, magyar bajnokként és válogatott kerettagként országos ismertségre tett szert. Öttusázóként kiválóan lovagolt, ezért több filmben is alkalmazták dublőrként. 1924-ben egy aktfotó is készült róla, ami állítólag a bankjegy inspirációja volt.
Hegedűs István 1956. október 24-én hajnalban edzést tartani sietett a Sportuszodába, amikor megállt a Szófia utcában, ahol az emberek kommunista könyveket égettek. A könyvégetés mellett hirtelen ÁVH-s teherautó állt meg, ahonnan válogatás nélkül lőni kezdtek. Itt kapott halálos lövést az öttusázó.
Egy másik verzió szerint Horváth Endrének nem sok köze volt ehhez a bankjegyhez, valójában Füle Mihály grafikusművésznek köszönhető, hogy az izmos sportoló a bankjegyre került. A grafikus a pesti Sportuszodában nézelődött, mert a Pénzjegynyomda dolgozójaként éppen a megfelelő modell után kutatott. Az anekdota szerint Hegedűs Istvánról előbb egy rajz készült, de a műteremben olyan hideg volt, hogy megfázott. A rajz alapján készült el a véglegesített rézmetszet, ami a magyar bankóra került.
Fotó: Magyar Nemzeti Bank (Hungarian National Bank) - scan of a banknote, CC BY-SA 3.0, Hivatkozás
Ha pedig a magyar hiperinfláció történetéről szeretnél tanulni, kattints erre a videóra:
(Forrás: Mai Manó Ház)