maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Barbara Ann Spengler / Wikipedia

Van egy város, ahol mindenki mindenkinek a szomszédja, de aki késő estére nem ér haza, az a szabadban éjszakázhat.​

Elvont perceinkben felmerülhet a gondolat a fejünkben, mi lenne, ha az összes ismerősünkkel egy házban laknánk? Egy 263 fős alaszkai kisvárosban ez nemcsak egy kósza gondolat. Whittier lakosai valóban egyetlen társasházban élnek. A legfurcsább város, vagyis maga a társasház a Passage-csatorna partján található, körülbelül 60 mérföldre Anchorage-tól, Alaszka legnépesebb településétől. 

A terület a hihetetlenül nedves klímájáról ismert, víz és a meredek hegyek közé zárva, egyetlen út vezet oda, egy 2,5 mérföldes alagút, amelyben éjszaka tilos közlekedni. A lakóknak minden nap 22:30-ig van lehetőségük hazajutni. Ezt követően az alagutat lezárják, és reggelig a városból se ki, se be.

Egyetlen épületben van az egész város

Az épületben található posta, bolt, mosoda, egy templom, egy fedett folyosó az iskolához és egy játszóház. Korábban egy rendőrörs is helyet kapott benne, de az már bezárt. Az épületen kívüli, természetvédelmi öblöt az amerikai hadsereg használta a múlt század közepén. A társasház az 1950-es években épült a katonáknak és családjaik számára. 

„Whittier-t az Egyesült Államok hadserege alapította a második világháború alatt. A hegyek között megbújó területet szinte mindig sűrű felhő borítja, ami a háború idején előnyös volt, hiszen megnehezítette a kis kikötőváros felfedezését”

– áll a város honlapján.

A katonaság 1960-ig aktív volt Whittierben, összesen mintegy 1200 fős létszámmal. A bakák távozása után a lakosság száma drasztikusan lecsökkent, de maradtak páran, akik 1969-ben hivatalosan is településsé neveztették ki az egyetlen házból álló lakóközösséget. 

A liftben találkoznak az emberek

Nem túlzás azt állítani, hogy a 14 emeletes épületben mindenki ismer mindenkit. A helyiek nem az utcán vagy a parkban találkoznak egymással, hanem legtöbbször a liftben. 

 

A város élete nem mindig egyetlen épülettől függött, korábban volt egy másik toronyház is. A Bucknernek nevezett épület azonban teljesen kiürült, miután a katonacsaládok elhagyták a területet.

Ebben a másik, 274 ezer négyzetméteres épületben volt lőtér, bank, fodrász, biztosító, kézműves bolt, kávézó, klubok, tekepálya, könyvtár, pékség, rádió- és tévéállomás, fogorvosi rendelő, irodák és kórház is. Az ingatlan az 1970-es években magántulajdonba került, de elhanyagolták és lakhatatlanná vált.

Whittier viszonylag közel van az Anchorage nevű városhoz, a legtöbben itt találnak munkát és itt tanulnak tovább a fiatalok. De ha az esti alagútzárásra nem érnek haza, kénytelenek a 60 mérföldre lévő településen éjszakázni vagy megvárni a reggelt. 

Forrás: NewYorkPost