A középkori hajót egy vihar süllyesztette hullámsírba, fedélzetén érmékkel és szobrokkal.
Több mint 1600 éve elsüllyedt római kereskedelmi hajó rakományára bukkant két amatőr búvár az izraeli Caesarea partjaihoz közel, a tenger fenekén. A megtalált tárgyak között vannak érmék, bronzszobrok, a hajó üzemeltetéséhez használt felszerelések, például horgonyok és számos dísztárgy is.
A kincseket véletlenül fedezte fel Ran Feinstein és Ofer Ra'anan, miközben az ősi kikötőben búvárkodtak. Egy percig sem tétlenkedtek, amint kijöttek a tengerből, azonnal felvették a kapcsolatot az Izraeli Régiségügyi Hatósággal. A szakemberek azóta kutató búvárok segítségével igyekeznek feltárni a helyszínt.
A Római Birodalom utolsó éveiben elsüllyedt hajó rakományában többek között találták egy különleges, Sol római napisten képét ábrázoló bronzlámpát, Luna holdistennő szobrát, egy afrikai rabszolga fejére emlékeztető lámpát, három életnagyságú bronzszobor részeit, egy vaddisznó formájú bronz csaptelepet hattyúval a fején és egyéb dísztárgyakat. Előkerültek a hajó legénységének szánt ivóvíz szállítására szolgáló agyag tartályok darabjai is.
Az egyik legnagyobb meglepetés az volt, hogy találtak két „fémcsomót”, amelyek egyenként több ezer érméből álltak és a tárolásukra használt kerámia edények alakját vették fel. Az érmék a vízben töltött évszázadok alatt oxidálódtak és egymáshoz ragadtak (fotó).
A korabeli fizetőeszközök a Nyugat-Római Birodalmat irányító Nagy Konstantin (i.sz. 306-337) és Licinius, Konstantin riválisának arcképe látható. Utóbbi uralta a birodalom keleti részét, mígnem egy csatában elesett i.sz. 324-ben.
Az ősi leletek elhelyezkedése és eloszlása a tengerfenéken arra utal, hogy a kereskedelmi hajó újrahasznosítandó fém rakományt szállított a végzetes napon. Valószínűleg nagy viharba került a kikötő bejáratánál, és addig sodródott, amíg a partfalba és a sziklákhoz nem csapódott.
„A helyszínen előkerült vashorgonyok előzetes tanulmányozása azt sugallja, hogy a sodródó hajót a tengerbe vetett vasmacskákkal próbálták megállítani, mielőtt a partnak ütközött volna. A horgonyok azonban eltörtek, ami bizonyítja a hullámok és a szél rendkívüli erejét, amely a hajót végül elsüllyesztette”
– állítják a kutatók.
Az izraeli hatóság megköszönte a két amatőr búvár munkáját és okleveles dícséretet kaptak azért, hogy késlekedés nélkül jelezték az államnak, víz alatti kincsre bukkantak.