A látszólag egyszerű tárgyak között is megbújhat hatalmas értékű régiség vagy műkincs, erre számos példa van a világon.
Ki ne álmodozott volna arról, hogy a karácsonyi bolhapiacon vagy egy garázsvásáron talált apróságról kiderül, hogy valójában vagyonokat érő régiség? Bár ritka, az efféle szerencsés esetek valóban megtörténhetnek, és arra inspirálhatnak minket, hogy alaposabban szemügyre vegyük az olcsó vásárfiákat, amik akár műkincsek is lehetnek.
Egy amerikai nő mindössze 7 dollárért vásárolt egy festményt egy karácsonyi bolhapiacon, amelynek különleges, régies hangulatú képe megragadta a figyelmét. Miután kíváncsiságból szakértőhöz vitte, kiderült, hogy az alkotás a 19. századi híres festő, Martin Johnson Heade munkája. Az értékét több mint 1 millió dollárra, azaz mai értékén közel 400 millió forintra becsülték, és a festmény végül egy múzeumba került.
Egy másik híres eset egy férfihoz kapcsolódik, aki aranytojás formájú tárgyat vett meg fémhulladékként. Nem is sejtette, hogy egy elveszettnek hitt Fabergé tojást talált, amely az orosz cári családhoz köthető. A felismerést alapos kutatás és szakértői vizsgálat előzte meg. Az aranytojás értékét 33 millió dollárra becsülték, amit a férfi később eladott és óriási vagyonra tett szert.
Egy New York-i vásárló mindössze 25 dollárért vásárolt egy asztali lámpát, amely hétköznapinak tűnt. A restauráció során azonban kiderült, hogy egy eredeti Tiffany-lámpáról van szó, amely a 20. század elejéről származik. Az apró tárgy több százezer dollárt ért, és a vásárló később sikeresen árverezte el.
Egy férfi egy garázsvásáron mindössze 5 dollárért vásárolt egy egyszerű ceruzarajzot. Később észrevette, hogy a stílusa kísértetiesen hasonlít Andy Warhol korai munkáira. Szakértők igazolták, hogy a rajz az 1930-as évek végéről származik, Warhol fiatal éveiből. Az alkotás több tízezer dollárért kelt el egy aukción.
Ezek az esetek emlékeztetnek minket arra, hogy a látszólag egyszerű tárgyak között is megbújhat hatalmas érték. Egy bolhapiaci vásárlás vagy garázsvásár remek lehetőség lehet arra, hogy valódi kincsre leljünk – persze ehhez egy jó szem, egy kis szerencse, és némi kíváncsiság is kell.