Gyakran a tudomány is használni tudja a katonai eszközöket, így jutottak most a régészek is hatalmas felfedezésre az ősi Perzsia területén.
Azon valószínűleg senki sem csodálkozik, hogy a szuperhatalmak a fejlett technikájuk segítségével folyamatos megfigyelés alatt tartják bolygónkat. Különösen a „darázsfészkekre” fordítanak nagy figyelmet, amilyenek például a Közel-Kelet országai.
A közelmúltban egy amerikai kémműhold révén Irak középső részén tettek a régészek elképesztő felfedezést. Hivatalosan egy régi, kimustrált, 1970-es évekbeli szatellit felvételein vett észre olyasmit egy brit-iraki kutatócsoport, amely az egész emberiség történelmére óriási hatással volt.
Jelentőségének megértéséhez egészen a 7. századig kell visszarepülnünk a múltba. 636-ban zajlott le a kádiszíjai csata a muzulmán arabok és a perzsa Szászánida-dinasztia serege között, amelynek végkimenetele jelentős szerepet játszott az iszlám vallás térségbeli gyors terjedésében.
Az ütközetet az arabok nyerték, és ezzel meghódították egész Perzsiát. Ne feledjük, hogy Mohamed próféta idejében járunk, aki mindössze négy évvel korábban halt meg Medinában. Az arabok eleinte meg akartak kegyelmezni a legyőzött perzsáknak, ám azok 641-ben összegyűjtötték minden erejüket egy ellentámadáshoz, ám a nihávandi csatában a Szászánidák végképp elbuktak.
Az a különös, hogy a híres-neves kádiszíjai ütközet helyét egészen a közelmúltig nem ismerték pontosan a kutatók – bár ez nem csoda, hiszen mi sem tudjuk, hol zajlott például a számunkra sorsdöntő mohácsi csata 1526-ban.
Az említett amerikai műholdfelvételek viszont rendkívüli segítséget nyújtottak a brit és iraki régészeknek. Eleinte egy nagyjából évezrede létező zarándokutat akartak feltérképezni, amely az iraki Kufából a szaúd-arábiai Mekkába vezetett, ám
Mintegy 30 kilométerre délre Kufától olyan ismertetőjegyeket véltek felismerni a mezőgazdasági földekkel tarkított sivatagi vidéken, amelyek a korabeli írások szerint ráillettek a kádiszíjai csata helyszínére.
A hidegháborúból származó műholdképek azért is hasznosak a szakemberek számára, mert azokon még láthatók olyan tereptárgyak, amelyek a mai felvételeken már nem, mert a különféle háborúkban, illetve a városok és mezőgazdasági területek terjeszkedésével elpusztultak.
Így vettek észre a régészek egy mély árkot, valamint két erődöt és egy ősi folyómedret, ahol a legenda szerint a perzsák elefántháton keltek át a nevezetes ütközet idején. Később aztán edénydarabokat is találtak a szóban forgó időszakból, így nagyon valószínű, hogy tényleg a történelmileg nevezetes helyre bukkantak rá.
Fantasztikus animáció a csatáról: