maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pixabay

A kezdetektől a Föld számít fajunk élőhelyének, ezért viszonylag keveset gondolkodunk a vele kapcsolatos dolgokon. Izgalmas és sokszor megválaszolatlan kérdésekből pedig nincs hiány.

Az emberiség sok százezer év óta él a Földön, és alighanem ez még jó darabig így is marad, bár vannak bátortalan kísérleteink más égitestek meghódítására. A Mars kolonizációja évtizedek óta dédelgetett terv, ám valljuk be, egyelőre a 3 napnyi űrhajós útra lévő Holdhoz is nehéz eljutnunk, nem hogy egy féléves kozmikus útra vállalkoznunk.

És ha már Mars: a Naprendszer bolygói a római mitológiából vett neveket viselnek, bár felfedezésük még korábbi időkre nyúlik vissza. A babiloni csillagászok Nergalnak hívták, vagyis a tűz, a háború, a pusztítás istenéről nevezték el, feltehetőleg vörös színe miatt.

Alighanem ezt vették alapul a görögök, akik Areos asterként emlegették a Marsot, vagyis Arész csillagaként (nálunk Arész szintén a háború istene volt). Innen pedig már csak egy lépésre vannak a rómaiak, akik sok mindenben másolták a görögöket – miért ne tették volna ebben az esetben is? A latin Stella Martis (vagyis Mars csillaga) kifejezés rövidült idővel Marsra.

De mi a helyzet a Földdel? Mivel az emberi civilizáció csak mostanában kezdett el globalizálódni, korábban csupán egymástól többé-kevésbé elszigetelt társadalmak léteztek bolygónkon. Egy afrikai és egy skandináv ember „simán” leélte úgy az életét, hogy mit sem tudtak egymás létezéséről.

Érthető, hogy egy ilyen helyzetben minden törzs, népcsoport saját nevet adott a bolygónknak. Többnyire nem is választották el azt az életet adó földtől (talajtól), a planétát – ha egyáltalán sejtették, hogy azon élünk – a felszínével azonosították, amin járkáltak, dolgoztak, vadásztak, éltek.

Az ókori rómaiak a Terra szót használták a Földre, ami latinul földet jelent, ezen a téren tehát nincs nagy meglepetés. Az E.T. kifejezés (extraterrestrial, vagyis földönkívüli) szintén ennek az emlékét őrzi.

Az angolban Earth a bolygó neve, ez egy angolszász kifejezés, és az 5. század környékéről származik. Akkor omlott össze a Római Birodalom, Angliában és Walesben pedig visszaszerezték a hatalmat az angolszásznak nevezett „bennszülöttek”. Az Earth egyébként szintén

földet jelentett a nyelvükön.

A magyar is egyedi nevet használ a bolygónkra, bár az etimológiai szótár bizonytalan eredetűnek tartja a szót. Olyan régi, hogy már az eredetét sem ismerjük, de talán a föl (vagyis felső rész) jelentésű ősi szavunkból eredhet, a -d pedig sokszor kicsinyítő képző (lásd: árpa–Árpád), ám jelen esetben inkább helynévképző. A Föld tehát nem más, mint egy „felső hely”. De mihez képest?

15 rejtélyes hely a Földön: