maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Maxinewz

A világűr egyik távoli pontjáról érkezett az a kőzet, ami a naprendszerünk keletkezésen titkait rejti.

A Földet naponta érik el apró meteoritok, de ezek jellemzően olyan kicsik, hogy észrevétlenek maradnak. Nagyobb égi kőzetek, amelyek képesek jelentős károkat okozni, ritkábban érkeznek, de néhány évente vagy évtizedenként előfordulnak. A Föld felszínére érkező meteoritok mennyisége és gyakorisága változó, és sok tényező befolyásolja, például az űrben keringő objektumok eloszlása és azok pályái, valamint a Föld körüli kozmikus környezet változásai.

Az MTA Wigner Fizikai kutatóközpont munkatársai is részt vettek nemrég egy különleges meteorit vizsgálatában, amelynek köszönhetően először foghatott csillagközi port a kezébe ember.

„Ez a protoplanetáris anyag, amit találtak ebben a meteoritban nem csak azért fontos, mert az első csillagközi anyag, amit az ember a kezébe foghatott, de mesélhet arról is, hogy milyen folyamatok játszódtak le a Naprendszerben, annak keletkezésekor. Megmutathatja, hogyan játszódott le a kristálynövekedés a Naprendszerünk első évmillióiban, a bolygók keletkezésekor”

– mondta Gucsik Arnold magyar kutató.

A Hypatia meteoritot még az 1996-ban találták Afrikában, a Líbiai-sivatagban, azonban csak 2023-ban tudták elvégezni rajta a részletesebb vizsgálatokat. A meteoritban 4,5 milliárd évnél idősebb csillagközi anyagot találtak a kutatók.

A Hypatia kő egyik legrégebbi ismert meteorit a Földön, és kémiai összetétele alapján is egyedülállónak számít.

A különleges kőzet kémiai összetétele rendkívüli módon eltér a földi kőzetektől, de más ismert meteoritok összetételétől is. Egyes elemek, például a foszfor, nikkel és kobalt, eltérő koncentrációban fordulnak elő benne, mint az eddig megtalált és elemzésre bocsátott meteoritokban.

A Hypatia meteorit extrém ősi kőzet.

Becslések szerint körülbelül 28 millió évvel ezelőtt formálódott, ami azt jelenti, hogy az anyag, amiből származik, jóval azelőtt létezett, mint a mi naprendszerünk.

Az eddigi elméletek szerint a Naprendszer keletkezésekor az akkor jelen lévő por nagy része felhasználódott a bolygók, kisbolygók, és óriásbolygók keletkezése során. A kutatók eddig ezért azt feltételezik, hogy nem sok csillagközi por maradhatott a közelünkben. 

A szakértők egy része bizonyos abban, hogy ez a meteorit valamely más csillagrendszerből érkezhetett hozzánk. Összetétele és az ősi kora miatt a Hypatia meteorit eredete még mindig rejtély. 

A vizsgálatok miatt az eredeti mintát szétvágták, és több laboratóriumba küldték tanulmányozás céljából. Így az eredeti, körülbelül 30 grammos mérete nagyjából 4 grammra csökkent.

Forrás: Wigner, Daily Science