A történelem folyamán nagyon sok várost neveztek át, volt, hogy csak rövid ideig viselt egy-egy település különböző neveket, majd újra visszaállították az eredeti nevét. Ám az egyedülálló a magyar történelemben, hogy két város is ugyanazt a nevet viselje.
Városokat időnként átneveznek, a legtöbbször az ilyen átnevezések egy politikai fordulathoz kötődnek, azaz ideológiai vonatkozásuk lehet. Ám nem mindig ez a helyzet, sokszor csupán egy korábbi hagyományt elevenítenek fel. Megesik olyan eset is, hogy a városok, települések vonzerejét szeretnék növelni egy-egy fontos szócska applikálásával a város nevébe, hogy könnyebben felismerhető legyen, melyik, turisztikailag jól pörgő területen, desztinációban fekszik.
Magyarországon is több város kapott új nevet az elmúlt évtizedekben jellemzően a viharos 20. század azaz időszak, amikor ezek a városátevezések sorra megtörténtek. Van olyan magyar város, amely többször is új nevet kapott az elmúlt évtizedekben.
Van két olyan magyar város, amely a történelem egy bizonyos időszakában ugyanazt a nevet viselte. Az átnevezéseknek pedig politikai/ideológia töltetük van, viszont érdekesség az, hogy közülük az egyik viselte az új nevet először a történelemben.
Pesterzsébet ma Budapest része, ám sokáig független település volt, 1897-ben Erzsébetfalva néven nagyközségi címet kapott, majd várossá vált Pesterzsébet néven, később pedig, 1929-ben megyei jogú város lett. 1919-ben a Tanácsköztársaság pár hónapja alatt a Leninváros nevet viselte a település. Arról is olvashatunk Pesterzsébet 1919-es, rövid ideig tartón névváltozása kapcsán, hogy ez volt a világon az első Leninváros, öt évvel előzte meg Petrogárdot, amely 1924-ben lett Leningrád.
Azt pedig sokan tudják, hogy volt még egy Leninváros Magyarországon a történelem folyamán. Tiszaújváros 1970. április 22-ig viselte a Tiszaszederkény nevet, majd 1991. február elsejéig a Leninváros nevet.
Ugyan a két város időben nagyon távol viselte ugyanazt a nevet a magyar történelem viharos évszázadában, mégis, mindkettő viselte ugyanazt a nevet egyszer a 20. század viharaiban.
(Források: Zenga/Magyar Hírlap, Pesterzsébeti Múzeum)