Van egy keresztény ország a világon, amely nem decemberben ünnepli Jézus születését és az ajándékozás sem kap akkora hangsúlyt, mint nálunk.
Az egyetlen keresztény ország a világon Etiópia, ahol nem december 25-én ünneplik a karácsonyt. Az afrikai országban az ortodox kereszténység a domináns vallás, és az etióp ortodox egyház a julián naptár szerint számolja az ünnepeket. Ez a naptár nagyjából 13 nappal el van maradva a Gergely-naptártól, amit a nyugati keresztény egyházak használnak. Emiatt az Etiópiában karácsonyként ünnepelt nap, amit Genna vagy Lidet néven is ismernek, január 7-re esik a Gergely-naptár szerint.
Az etióp ortodox hagyomány szerint is a karácsony vallásos esemény, amely ugyanúgy Jézus születését ünnepli, mint bárhol máshol a világban. Az ünnep részeként a hívők gyakran böjtölnek, majd részt vesznek az éjféli misén, amelyet ünneplés és családi összejövetelek követnek.
A karácsonyfa-díszítés sem jellemző Etiópiában. Bár a modern városokban, például Addisz-Abebában, egyre gyakoribb, hogy a nemzetközi szokások hatására fát díszítenek, ez inkább a globalizáció hatása, mintsem a hagyomány része. A hangsúly az egyházak díszítésén van, ahol gyertyákkal, szentképekkel és vallási jelképekkel teszik ünnepélyessé a teret.
A karácsonyt Etiópiában megelőzi egy 43 napos böjt, amit Tsome Nebiyat néven ismernek. Ebben az időszakban a hívők tartózkodnak az állati eredetű ételektől, és sok időt töltenek imádkozással. Karácsony estéjén vagy hajnalban éjféli misén gyűlnek össze az emberek, amelyen hagyományos fehér ruhát, shammatot viselnek. Ez az egyszerűséget és a tisztaságot jelképező ruhadarab.
Az ünnepi ételek a böjt befejeztével kerülnek az asztalra. Ezek között szerepel a doro wat, ami egy gazdag, fűszeres csirkeragu, hagyományosan főtt tojással tálalva. Mellé injera is jár, ami pedig egy savanykás, palacsintaszerű lapos kenyér, a legtöbb etióp étel alapja. Tallával koccintanak, ez árpából készített házi sör, illetve isznak egy fura módon tejnek nevezett italt, ami valójában erjesztett mézbor.
Az etióp karácsony inkább az imádkozásról, a közösségről és a családi együttlétről szól, kevésbé a fogyasztásról és a materiális dolgokról. Az ünnep nevét adó Genna egy hagyományos játék neve is, amely a jégkoronghoz hasonlít, és karácsony idején gyakran játsszák falvakban és közösségekben.
[[c1]]