maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pixabay

Tudományos magyarázattal szolgálunk arra, mi okozza sokaknál, hogy az éjszaka közepén felserkennek, és alig bírnak visszaaludni.

Túlzottan ideális helyzet volna, ha mindannyian végig tudnánk aludni az éjszakákat, egyvégtében az ajánlott 6-8 órát. Ez azonban koránt sincs így, a fáradtság mértékétől, életkortól, egészségi állapottól függően több-kevesebb gyakorisággal felserkenünk, hogy aztán gyorsan vagy kevésbé könnyen ismét álomba merüljünk.

Bizonyára sokan észrevették a rossz alvók közül, hogy a kellemetlen éjszakai ébredések szabályos mintázatokat követnek. A legtöbben hajnal 3 óra körül kerülnek (részben) éber állapotba, és ennek is megvan a maga tudományos magyarázata.

Valójában az alvási ciklusaink jelentős hullámzásokat mutatnak mindenkinél, hol éberebbek vagyunk az éjszaka folyamán, hol pedig mélyebben alszunk. Ha valaki már rá tud pillantani az órára, hogy bosszankodva állapítsa meg, miszerint messze még a reggel, annál sajnos valami „elromlott” az alvás tekintetében.

Az idősebbeknél gyakori, hogy a vizelési inger ébreszti fel őket hajnalok hajnalán, de sok fiatal is megtapasztalhatja, hogy valamikor hajnal 3-4 között hirtelen kiröppen az álom a szemükből.

Egy tipikus alvási folyamat több ciklusból tevődik össze. Eleinte könnyű álomba merülünk, szendergünk, aztán a felszínes alvás stádiumába kerülünk, majd a mély alváséba, és végül ezt követi az álomalvás, vagyis a REM-alvás.

Mindez nagyjából 4 óra alatt zajlik le, vagyis ha 11 körül hajtjuk álomra a fejünket, akkor máris megkapjuk ezt a bizonyos hajnal 3 órai ébredést. Szerencsés esetben mindez csupán néhány pillanatig tart, és nem is veszünk róla tudomást.

Ha azonban nyugtalanul aludtunk, negatív gondolatok gyötörnek bennünket, akkor a visszaalvás már nehezebben megy – ekkor kezdjük el félóránként figyelni a telefonunkat, hogy nem érkezett-e már meg a reggel.

A stressz tehát önmagában nem képes arra, hogy felriasszon bennünket az éjszaka közepén, de arra elegendő, hogy a négyórás ciklus végén ne hagyjon bennünket visszaszenderülni. Ráadásul a sötétség időszakában kevésbé vagyunk alkalmasak a racionális gondolkodásra, így a problémáink is aggasztóbbnak, félelmetesebbnek tűnnek, ami megnehezíti az ismételt elalvást.

6 tipp a jobb alvás érdekében: