A modern régészetben nem Egyiptom, hanem Törökország szolgál a legtöbb meglepetéssel a kutatók számára. Hallatlanul izgalmas leletek kerültek elő a közelmúltban is.
A Törökország délkeleti részén lévő Göbekli Tepe régészeti lelőhelye jelentős hírnévre tett szert az utóbbi években. Ennek egyszerű, de elképesztően izgalmas oka van: az ott talált építmények és más objektumok alighanem teljesen felforgatják az emberi történelemről eddig alkotott képünket.
Azt minden szakember elismeri, hogy a feltárt romok nagyjából 12 ezer évesek lehetnek, az viszont egyelőre vita tárgyát képezi, hogy milyen célt szolgálhatott a hely. Göbekli Tepe körtemplomnak tartott építményei rendkívül titokzatosak, főként azért, mert ezek még az őskőkorszakban (paleolitikumban) keletkeztek, és ahhoz képest elképesztő technikai fejlettségről árulkodnak.
Nagyon valószínű, hogy a lelőhely legnagyobb része ma még feltáratlan, vagyis a régészek, történészek számtalan meghökkentő kincsre bukkanhatnak abban a térségben a közeljövőben. Annyi bizonyos, hogy a felszín alól eddig előkerült, T-formájú álló oszlopok alkotta kőkörök
Még fel sem ocsúdtunk a Göbekli Tepe által nyújtott meglepetésekből, de máris elképzelhető, hogy egy ennél is jóval régebbi lelőhely, a nemrég felfedezett Çakmaktepe még több szenzációt kínál.
A Törökországnak szintén a délkeleti részén folytatott ásatások arra az eredményre jutottak, hogy a két hely között akár egy évezrednyi eltérés is lehet, mégpedig Çakmaktepe javára. Máris az emberi történelem nullpontjaként, kiindulópontjaként tartják számon, ami nyilvánvaló túlzás, de sokat elárul a jelentőségéről.
A 2021-ben megindult kutatások több ismeretlen településmaradványra bukkantak. Az ott élt emberek már ismerték ugyanakkor a fazekasságot, és a földművelés korai változatát, de többnyire vadászó-gyűjtögető közösségeket alkottak.
Çakmaktepében felfedeztek egy 16 méter átmérőjű különleges struktúrát, amelyet egyenesen a kemény kőzetbe vájtak. A belsejében megégett állati koponyákat találtak, tulkok, birkák, kecskék, lovak és szarvasok maradványait, ami kezdetleges állattartásra is utal. Érdekesség, hogy a lakóhelyiségeken kívül közösségi terek is előkerültek a föld mélyéről.
Ez Göbekli Tepe, 12 ezer év távlatából is izgalmas: