Akár ezüstről van szó, akár törött cserépről, a lelet az lelet, ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá.
Carsten Konze fülében a hangjelzés nem csak hangjelzés. Ha karcosnak hangzik, akkor valószínűleg szemétről van szó. Ha tisztán hangzik, megnő az esélye valami értékesebbnek. A 47 éves férfi minden nap, általában este munka után felkapja a fémdetektoros felszerelését és útnak indul. A 35. születésnapja előtt a felesége megkérdezte, mit szeretne. Konze kissé bosszúsan kinézett az autó ablakán, meglátott valakit kint egy fémdetektorral, és azt mondta: „Vegyél nekem valami ilyesmit”.
A kincsvadász azok közé tartozik, akik legálisan gyakorolják ezt a különleges hobbit, a föld alatt lapuló érték ugyanis nem minden esetben azt illetik meg, aki rábukkant. Akkor sem, ha a saját udvarán ásta ki.
Bár sokan az ellenkezőjét hiszik, nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy aranyat hoznak ki a földből, Konze szerint azonban vannak olyan detektoros „kollégák” szép számmal, aki csak a nemesfémet kutatják, minden más értéktelen számukra.
A kölni hivatásos kincsvadász néhány napja középkori ezüst kincsre bukkant Bajorországban, az ezüst érméket egy kereskedő tasakban tárolták, azzal együtt pihent eddig a föld alatt. Az ilyen lelet meglehetősen ritka: ulmi és konstanzi krajcárokból és shillingekről van szó, a verés dátuma: 1423.
Konze a lelet gyűjtői értékét négy számjegyű összegre becsülte euróban és egészen a közelmúltig meg is tarthatta volna. Azonban Bajorország nemrégiben bevezette az úgynevezett kincstári rendeletet, ennek megfelelően minden 1800 előtti lelet Bajorország tulajdonának minősül és át kell adni.
Így a férfi nem tehetett mást, átadta az ezüstöt a nordlingeni városi múzeumnak, ahol a Bajor Műemlékvédelmi Hivatal átvette.
Konze kritikusan szemléli a változást és nagy visszalépésnek tartja, annak ellenére is, hogy a tudományos szempontból releváns leletekért cserébe jutalmat fizet az állam. A férfi ezt kisajátításnak nevezi, mert általában kisebb jutalmat kap, de sosem annyit, ami a lelet értékének megfelelhetne. Az általa talált római kulcson még a neve sem szerepel az állami múzeumban: „Ez szégyen" – mondta újságíróknak.
A szakmájában már profinak tekinthető kincsvadász szerint épp az ellenkezőjét éri el az egyébként Magyarországon is jellemző rendelet. Aki talál valami értékeset, nem fogja bejelenteni, mert akkor be kell szolgáltatnia. Márpedig a földben rejtőző, évszázados értékekre egyre nagyobb a kereslet.
A német kincsvadász széles körben ismert, a közösségi médiában több tízezer követője van, akik alig várják, hogy megnézhessék a legújabb videóit. A képre kattintva kiderül, milyen reakciót váltott ki belőle, amikor felbukkantak a földből az ezüst érmék:
Forrás: ASB Zeitung