maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  PExels

A rövid, de intenzív hallucinációt okozó növények évezredek óta velünk vannak. 

A valóságból kilépni nemcsak a mai kor emberének vonzó. Történelmi bizonyítékok tucatjával rendelkezünk arra vonatkozóan, hogy a természet adta tudatmódosító szerek évezredek óta velük vannak. Nemrég egy 2200 éves, ókori egyiptomi kerémiában találtak hallucinogén főzetet, amit szertartások során fogyaszthattak.

Az, hogy az ókori egyiptomiak vallási és rituális gyakorlatok során hallucinogén szereket is alkalmaztak, régóta ismert. Az egyik legjobb bizonyíték erre az az i. e. 2. századból származó ivóedény, amely Bész istent ábrázolja. Az edényben talált maradványok elemzése során a kutatók különböző pszichoaktív növények és egyéb összetevők nyomaira bukkantak.

A főzet egyik fő összetevője a szíriai rutafű. Ez a növény harmin és harmalin alkaloidokat tartalmaz, amelyek álomszerű látomásokat idézhetnek elő. Egy másik hozzávaló a kék tündérrózsa, ami enyhe bódító és nyugtató hatásáról ismert, az ókori egyiptomi orvoslás egyik kiemelt gyógyszere volt.

Az ókori egyiptomiak testnedveket is használtak a főzetekhez

Az ivóedényben talált folyadék elemzése kimutatta, hogy egészen különleges, spirituális vonatkozású anyagok is voltak a főzetben. Például emberi vér, anyatej és nyálkahártya-váladékok, amelyek valószínűleg rituális célokat szolgáltak. 

A fentiek mellett méz, erjesztett gyümölcsök, búza, szezámmag és édesgyökér nyomait is azonosították, amelyek az ital ízesítését és hatásának fokozását szolgálhatták. 

Az ilyen összetételű italokat valószínűleg különleges alkalmakkor, például termékenységi szertartásokon vagy szüléssel kapcsolatos rítusok során fogyasztották az ókorban, hogy elősegítsék a transzcendens élményeket és az isteni inspirációt. 

Ma is számos hallucinogén növényt termesztenek világszerte

A hallucinogén növények használata veszélyes lehet, és sok helyen illegális. Az ilyen szerek fogyasztása orvosi felügyelet nélkül fizikai és mentális egészségügyi kockázatokkal járhat, de egyre több olyan növényt ismerünk, amelyek hallucinogén hatásúak:

Az ayahuasca tudatmódosító hatású főzet, melyet az amazóniai őserdőben honos Banisteriopsis caapi indájából és egyéb összetevőkből készítenek a bennszülöttek. Az így készült italt vallási és sámánszertartások alkalmával, valamint a népi gyógyászatban használják. Erős vizuális és érzelmi élményeket, intenzív hallucinációt vált ki.

A peyote kaktusz a mexikói őslakosok vallási szertartásaiban és Észak-Amerika bizonyos részein ismert. A növény hatóanyaga a meszkalin, ami színes látomásokat, fokozott érzelmi érzékenység okoz.

A látnokzsályát Magyarországon dísznövényként árulják, az Oaxaca államban élő mazaték indiánok termesztik, drogját pszichotrop anyagként használják. Mióta ismertté vált, a világ más részein is pszichoaktív és hallucinogén szerként használják. A látnokzsálya leveleit nyersen elrágják, pipában elszívják vagy főzetet készítenek belőle. Rövid, intenzív hallucinogén élményeket, furcsa testi érzetek és torzult tér- és időérzékelést kelt.

A látnokzsálya néhány éve egy magyar iskolában is okozott mérgezést, miután a diákok a növény leveléből készítettek maguknak cigarettát.