maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Maxinewz

Feltárul az egyiptomi történelem kicsit elfelejtett része is, amely tele van intrikával.

Az ókori Egyiptom a világ egyik legizgalmasabb része a régészek számára, folyamatosak a feltárások, és a szakértők elképesztő épületeket és épületmaradványokat feltételeznek még a homok alatt. Ám a mai napig, ha egyiptomi felfedezésről van szó, a legismertebb feltárás Howard Carter nevéhez kötődik, aki majdnem abbahagyta munkát, már az utolsó napok egyikében voltak, amikor megtalálták Tutanhamon fáraó sírját.

A sírbolt abban is különbözött rengeteg más egyiptomi síroktól, hogy bizony nem törték fel, nem rabolták ki, minden egyben volt, még mézet is találtak a sírban. A méz legnagyszerűbb tulajdonsága pedig az, hogy nem romlik meg. Ám sok dolgot csak az elmúlt időszakban fedeztek fel a sírbolttal kapcsolatban, egyesek szerint még egy sír rejtőzhet Tutanhamon sírja mögött.

Ráadásul a tudomány arra jutott, hogy a múmia átka valós lehet annyiban, hogy akik a sírboltba bejutottak, ott bizony élhettek olyan gombák, amelyek a szervezetre veszélyesek lehetnek, és ehhez köthető a halálesetek egy része is.

Ay szerepe

Tutanhamon figurája azzal lépett ki az ismeretlenségből homályából, hogy Howard Carter felfedezte a sírt a piramisok földjén, és ott több tízezer olyan tárgyat talált, amelyeket ma múzeumok őriznek. A fáraó aranymaszkja pedig popkultúránk szerves része már évtizedek óta, egy olyan tárgy, amelyet szinte mindenki ismer a világon.

Érdekesség azonban, hogy történelmi kontextusát tekintve megeshet, hogy amit mi szerencsének hívunk, hogy a sír kimaradt a rablók zsákmányából, nem prédálták és fosztották ki azt az évezredek alatt, annak köszönhető, hogy Tutanhamon fáraó figuráját szerették volna a háttérben tudni, eltitkolni, kiírni a történelemből.

A szakértők szerint tudatos akció eredménye ez, Ay (uralkodói néven Heperheperuré), a tanácsadó, a későbbi utód tervelte ki az egészet. A fáraó ugyanis nagyon fiatalon halt meg, uralkodása pedig így nem is lehetett nagyon fontos változások érája.

Még azt is elképzelhetőnek tartják, hogy Ay erőszakosan vette át az uralmat, akkor söpörte el Tutanhamont az útból, amikor a fiatal uralkodó készen állt volna már az uralkodásra. A sír, amibe az ifjú fáraót temették, pedig eredetileg nem is neki készült.

Így nézett ki Tutanhamon sírja, amikor megtalálták:

(Forrás: Express, Múlt-Kor)