![Mérföldkő az orvostudományban: az ókori Egyiptomban rákos daganatot távolítottak el sebészi úton](https://images.maxinewz.hu/article/147/1717053504_koponya.jpg?crop=1702,702,51,54&width=386)
A férfi mellrákra utaló jeleket azért veszik észre később az érintettek, mert a férfiaknak csak kis része végez rendszerek önvizsgálatot.
Néhány évvel ezelőtt volt egy férfi páciensem, aki mellnagyobbodásra panaszkodott, először azt hittük, hogy ez az egyik prosztata-megnagyobbodás elleni gyógyszerének mellékhatása, mondta a CNN-nek Dr. Jamin Brahmbhatt az Orlando Health urológusa és robotsebésze. A vizsgálat során a szakember egy csomót tapintott ki a férfi egyik mellében, ezután úgy döntött, mammográfiát rendel el, hogy jobban megnézhesse, mi az. A betegnél végül mellrákot állapítottak meg.
Az orvosok szerint előfordul, hogy egy férfi esetében félrediagnosztizálják a mellrákot, mert valóban ritka, az eseteknek csupán 1 százalékát teszik ki. A korai felismerés azonban életmentő lehet.
A férfi mellrák egyik legnagyobb kockázata, hogy gyakran a radar alatt marad. Sok férfi nem veszi észre a jeleket, nem tart önvizsgálatot, és rendszeres emlőszűrésre sem hívják be őket, mint a nők esetében. A férfi emlőrákos esetek több mint 40 százalékát ezárt csak egy későbbi szakaszban (3. vagy 4. szakasz) diagnosztizálják. Ennek eredményeként a férfiak agresszívebb kezelésben részesülnek, mint a nők.
A férfi mellrák esetén is enyhék lehetnek az első jelek: csomók, mellbimbóváladék, bőrelváltozások vagy duzzanat a mell környékén. A legelső ilyen tünetnél kérni kell szakember segítségét.
Nemrég kiderült, hogy a genetika is szerepet játszhat a férfi mellrák kialakulásában. A BRCA1 és BRCA2 gének mutációi, amelyek kapcsolódnak a női emlő- és petefészekrákhoz, növelhetik a férfiak mellrák kockázatát is. A BRCA1-ben öröklött mutáns változásban szenvedő férfiak körülbelül 0,1%-ánál alakul ki emlőrák 70 éves korig. A BRCA2 mutációval rendelkező férfiaknál 7-8%-os élethosszig tartó kockázata van a mellrák kialakulásának, ami sokkal magasabb, mint az általános férfipopulációban.
Onkológusok egyöntetű véleménye, hogy azoknak a férfiaknak, akiknek családjában előfordult emlőrák, különösen azoknak, akiknek BRCA mutációi vannak, meg kell fontolniuk a genetikai vizsgálatot, és érdemes rendszeres önellenőrzést végezni, szűrésre járni.
Férfiak esetében a mellcsonthoz közelebb alakul ki a daganat, mert a férfiaknál kevesebb a puha mellszövet, így a rákos sejtek burjánzása, terjedése is más.
A férfi mellrák kezelésében hasonló módszereket alkalmaznak, mint a nőknél, és a terápia a daganat típusától, méretétől és stádiumától függ. A kezelési lehetőségek a következők: részleges vagy teljes melleltávolítás, sugárterápia, kemoterápia, hormonkezelés és egyéb célzott, gyógyszeres kezelések.