maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pixabay

A lakásunk legkisebb helyiségében elhelyezett vécécsészék kinézete meglehetősen uniformizált, de ennek igencsak nyomós okai vannak.

A vécével kapcsolatos ötletek, házi praktikák, ismeretterjesztő cikkek még mindig mintha kissé tabutémáknak számítanának. Pedig az ürítés az ember hétköznapi tevékenységei közé tartozik, és egyáltalán nem mindegy, hogy ezt milyen környezetben tesszük meg.

Gondolkodtál például azon, miért fehérek a vécécsészék? Természetesen ma már bármilyen színben elérhetők, ha különlegességre szottyan kedvünk, de egy átlagos szaniterüzletben legfeljebb a formák között találunk eltéréseket, színben aligha.

A vízöblítéses vécé egyébként nem modern találmány, ilyeneket már az újkőkori falvakban is találhattunk. A rómaiak is szívesen alkalmazták azt a technológiát, hogy a dolgukat végző emberek alatt folyamatosan áramló víz mosta el az ürüléket a közösségi latrinákban.

A mai változat elődjének a skót Alexander Cumming 1775-ös szabadalma számít, aki már egy S alakú csövet is a rendszerbe iktatott, ami bűzelzáróként megakadályozta a kellemetlen szagok visszaáramlását a helyiségbe.

De térjünk vissza az eredeti kérdéshez: vajon miért fehérek a vécécsészéink az otthonokban éppúgy, mint a munkahelyeken és más közösségi terekben?  Ennek egyrészt egészségügyi okai vannak, a szennyeződés ugyanis a világos felületen jobban észrevehető, így akár egy súlyosabb betegséget is korábban felismerhetünk a „nem normális” színű, állagú, összetételű széklet alapján.

Némelyek szerint a fehéres csillogás a tükrökhöz hasonlóan a teret is tágítja, ezáltal a lakásunk legkisebb helyisége nem válik nyomasztóvá számunkra. Az sem mellékes persze, hogy a legtöbb vécécsésze anyag mázzal bevont fajansz, esetleg porcelán, a magas hőfokon való kiégetés pedig alapból fehér színt kölcsönöz számukra, amit nem érdemes cifrázni.

Örüljünk, hogy ezen a téren még nem terjedt el a műanyag használata. Míg ugyanis a kerámia és a porcelán taszít mindenféle szennyeződést, addig a műanyagokba lassan behatolnak, vagyis örökre ott maradnának velünk, ami egyáltalán nem kívánatos.

Így készülnek a vécécsészék: