Sokakban eddig valószínűleg fel sem merült a címben megfogalmazott kérdés, pedig érdekes háttértörténete van a dolognak.
A hétköznapi életben gyakran szembesülünk olyan „készen kapott” dolgokkal, amelyeknél már fel sem tűnik, hogy valamiért „furcsák”. Ilyen például a tojás, amelyet sohasem darabra veszünk a boltban, hanem tízes (az angolszász országokban tizenkettes) csomagokban. De mi ennek az oka?
Egzakt válasz nem adható rá, hiszen régi hagyományról van szó, amelynek az eredete már elhomályosult. Annyi bizonyos, hogy a tojás – más élelmiszertermékekkel ellentétben – nem képvisel túl nagy értéket. Vagyis érdemes nagyobb mennyiségben csomagolni és árusítani – és ha már ezt tesszük, akkor miért ne legyen 10 tojás egy dobozban?
Angol nyelvterületen viszont általában 12 tojást találunk egy dobozban. Van ennek értelme, vagy „szándékosan” nehezítik meg a saját dolgukat a vásárlásnál? Nos, éppen hogy megkönnyítik, mert a Brit-szigeten mindig is kicsit „furcsán” számoltak az emberek az európai kontinens többi részéhez képest.
Rögtön értelmet nyer a 12 darabos csomagolási mód, ha eláruljuk, hogy egy tojás ára hajdan egy penny volt, 12 penny pedig éppen egy shillinget ért. A rendszert Amerikába is átvitték, és ott a függetlenségi háborút követően is fennmaradt, vagyis ma is használják mind a fogyasztási cikkek, mind az ipari termelés esetében.
A britek 1824-ben teljesen új súly- és mértékegységrendszert vezettek be, ám a tojások 12-es csomagolási módja megmaradt, mert már mindenki megszokta. A dobozok egyébként néha 6 tojást tartalmaznak, vagy a 12 többszörösét, de sohasem 10-zel osztható mennyiséget.
A tojásokat nemcsak darabra csomagolják, de méret szerint is válogatják. Így: