maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Maxinewz

A kincs a svéd kutatók szerint bátran nevezhető szenzációsnak, egy eddig ismeretlen korba enged betekintést.

Svéd régészek a közelmúltban egy 12. századi sírt tártak fel ásatás során és a holttest mellett eltemetett kincseket is találtak. A Jönköping Megyei Múzeum egy március 27-i sajtóközleményben adott hírt a leletről. A felfedezés a 750 lakossal rendelkező Visingsö szigeten található régi templom sírfeltárása során történt.

A különös érméket egy férfi sírjában találták, aki a szakértők szerint 20 és 25 év közötti lehetett, amikor meghalt. Az érméket 1150 és 1180 között verték.

„Kristina Jansson kollégámmal két csontvázat találtunk az aknában, ahol a vízvezetékeket kellett lefektetni" – magyarázta Anna Ödéen projektmenedzser. „Letisztítottuk a csontokat, hogy képet kapjunk arról, hogyan néztek ki eredetileg a sírok." 

„Hirtelen három ezüstpénz jelent meg és hamar rájöttünk, hogy sokkal több is van az eltemetett személy bal lábához közel."

Összesen 170 ezüst brakteátot találtak, azaz olyan érméket, melyeknek csak az egyik oldalán van éremkép. Ezeket ékszerként is használhatták. Bár egyesek számára a lelet csak régi fémnek tekinthető, a svéd történészek szenzációs felfedezésnek nevezték.

„A lelet nagyon különleges, egyrészt azért, mert kevés hasonló található ebből a korszakból, másrészt azért, mert az érmék egy része teljesen ismeretlen volt korábban" – közölte a múzeum.

A leletek egy keresztény sírban pihentek

A régészek továbbra is tanácstalanok, nem értik, mit kerestek az érmék egy keresztény sírban. A kora középkori keresztényeknél ugyanis nem volt bevett gyakorlat, hogy pénzhalmokkal temették el a halottakat.

„Ritka, hogy keresztény sírokban leleteket találjunk, ez a szokás a korábbi, ősi kultúrára jellemző, és ez teszi különlegessé a visingsöi leletet" – magyarázták a kutatók.

Egyelőre nem tudni és talán örökre titok marad, hogy ez a húszas éveiben járó férfi miért vitte a sírba az érméket.

„A svéd kutatás eredménye azért is jelentős, mert megváltoztatja a kora középkori érmék történetét Götalandban, és betekintés enged időszakba, amely eddig szinte  teljesen ismeretlen volt számunkra“ – mondta Eeva Jonsson svéd régészeti kutató.

Jönköping egyébként egy varázslatos kis sziget, virtuális sétát is tehetsz benne az alábbi videón keresztül: