A reflux hazánkban népbetegségnek számít, az életmódunk és az ételeink is tehetnek erről.
A magyar gasztronómiában igen kedveltek a fűszeres, zsíros ételek. Paprikás csirke, töltött káposzta, halászlé, babgulyás és még sorolhatnánk azokat az ételeket, amelyek hozzávalói közt ott van a bors és a pirospaprika, ráadásul sokan csípősen szeretik ezeket a fogásokat. A túl csípős, túl zsíros ételek felerősíthetik a kezdődő reflux tüneteit, ugyanis fokozzák a savtermelést és irritálják a nyálkahártyát.
A reflux leggyakoribb tünete az égő fájdalom, amely jellemzően a gyomorból ered, de néha úgy tűnhet, mintha a has egész területe égne és a lángok a torkot mardosnák. A gyomorégés rendszerint étkezés után jelentkezik és a fekvés, előre hajlás csak ront a helyzeten.
Másik gyakori tünet a sav visszaáramlása, amire a legtöbben szódabikarbónát vesznek be, vagy vény nélkül kapható tablettákat, melyek perceken belül enyhítik a kellemetlen érzést.
Előfordulhat azonban, hogy éjszaka támad a reflux és nem is kapcsoljuk össze a betegséggel. Négy betegből három tapasztal éjszakai tüneteket, ilyen a köhögés, és a mellkasi fájdalom, de esetenként a horkolás is refluxtünet lehet.
A savas reflux köhögés az egyik éjszakai tünet, amely akkor jelentkezik, amikor a sav eléri a hangszalagokat és az alsó légutakba kerül. Fekvő helyzetben a gyomorsav könnyen visszajut a nyelőcsőbe, vagy egészen a garatig, ahol így köhögést idézhet elő. A reflux miatti köhögés nem reagál a köhögéscsillapító gyógyszerekre, azonban nagyon hatásosak rá a savcsökkentők.
Mint kiderült, a legtöbb beteg esetében az alsó nyelőcső-záróizom nem működik megfelelően, holott ez az izomszalag köti össze a nyelőcsövet a gyomorral. Ellazul, hogy étel és folyadék kerüljön a gyomorba, majd nyelés után szorosan be kell záródnia, hogy megakadályozza az étel és a gyomorsav visszaáramlását. Ha az izom nem működik megfelelően, máris megjelenik a kellemetlen, égő érzés a gyomor felső részén és a torokban.
Amellett, hogy bosszantó, kényelmetlen és fájdalmas, a rosszul kontrollált reflux további egészségügyi problémákat is okozhat, ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Kutatások bizonyították, hogy a betegség hosszabb távon hegeket okozhat a nyelőcsőben, ami befolyásolhatja a nyelési képességét, és növelheti a nyelőcsőrák kockázatát.
A kockázatokat elkerülhetjük, ha kezeljük a legenyhébb tüneteket is. Emellett a kiegyensúlyozott étrend, az egészséges testsúly megőrzése, a pozitív életmódbeli szokások, a gyógyszerek és a dohányzás mellőzése mind segítik a reflux kezelését.
Forrás: WebMD