A nyest egy igen bosszantó, kártékony hívatlan vendég, de rendlívül okos is, nem könnyű túljárni az eszén, ha szeretnénk megszabadulni tőle.
Aki kertes házban él, jól tudja, hogy a téli hónapokban számos rágcsáló és más állat keres menedéket a családi házak melegebb, védett részein, például a padláson. Ezek az állatok, mint például a nyest, nemcsak bosszantó éjszakai zajokat okozhatnak a mászkálásukkal, de komoly károkat is, ezért fontos megérteni, miért költöznek be, és hogyan lehet őket humánus eszközökkel távol tartani.
A kis rágcsálók a meleg és száraz helyeket keresik, ahol biztonságban lehetnek és van élelem. A padláson lévő szigetelőanyag, az élelmiszer-maradék és a raktározott dolgok vonzzák őket.
A nyestek nagyobb termetűek az egérnél, de ezek az állatok is gyakran keresnek menedéket a padlásokon, mert azok biztonságot és védelmet nyújtanak nekik a hideg elől. Ha matatást, kaparászást hallunk a padlásról, akkor nagy esély van rá, hogy egy nyest a hívatlan lakótárs.
Bár ritkábbak, de akár mókusok is beköltözhetnek télre, főleg, ha a padlás közelében lévő fákról könnyen be- és kijuthatnak. A denevérek nyáron aktívabbak, de a hidegebb idő beköszöntével szívesen meghúzódnak a padlások sötét, meleg zugaiban.
A zajkeltés csak egy kis része a problémának, a vándorpatkányok és a nyestek a szigetelőanyagot is széttépik, ha fészeképítéshez hasznosnak találják. A legnagyobb baj azonban, hogy a rágcsálók előszeretettel rágnak meg elektromos vezetékeket, ami akár tűzveszélyhez is vezethet.
Ha a garázsban régóta áll egy autó, akár ezt is kinézhetik maguknak téli szálláshelyként. Az unalmas időszakot pedig a motortérben lévő vezetékek rágcsálásával töltik el, ami miatt a kocsi működésképtelenné válhat.
Mint minden élőlény, ezek a hivatlan vendégek is rendszeresen ürítenek, ami nemcsak kellemetlen szagot okoz, hanem egészségügyi kockázatot is jelent. Illetve területvédő állat, akár egy kisebb testű macskát is megölhet, ha túl közel kerül hozzá.
A nagyobb állatok, például a nyestek, akár a tetőszerkezetet is károsíthatják. Az állatok eltávolítása nagy kihívás, mert rendkívül okosak és kitartóak. Egy sima élvefogó csapdával nem lehet túljárni az eszükön.
Első lépésként ellenőrizzük a padlás minden nyílását, és zárjuk le a réseket fémhálóval vagy egyéb strapabíró anyaggal. A munkát érdemes nappal elvégezni, amikor a nyestek nincsenek otthon.
Ezek az állatok nem kedvelik az erős szagokat, például az ecet vagy az ammónia illatát sem. A hangokra is érzékenyek, egy padláson bekapcsolt, éjszakára ott hagyott rádió is elűzheti őket. Egy igazán egyszerű és jól bevált trükköt az egyik közösségi média használó osztotta meg:
„Tavaly télen beköltözött valami nyest a házunk padlására. Éjszaka nem tudtunk aludni tőle, rohangált, pakolt, kaparászott, hatalmas hanggal volt. A legkisebb gyermekünk félt is tőle, nem mert este egyedül elaludni a szobájában. Azt hallottam, hogy a nyest nem fél a macskától, de a kutyától igen. Nekünk nincs kutyánk, ezért átmentem a szomszédhoz, akinek egy németjuhásza van. Kértem tőle kutyaszőrt és azt szórtam szét a padláson. Aznap járt nálunk utoljára nyest.”
Ha tehát nem sikerült időben megakadályozni, hogy a rágcsálók vagy a kis ragadozók befészkeljék magukat az otthonunk rejtett zugaiba, az erős illatok, a zaj vagy egy maréknyi kutyaszőr segíthet megoldani a problémát, miközben tiszteletben tartjuk az állatok életét is.