maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pexels

Néma gyilkosnak is nevezik ezt a ráktípust, amely szinte észrevétlenül fejődik és a hírességeket sem kíméli.

A statisztikák szerint a rák a második legtöbb áldozatot követelő halálos kór a szív- és érrendszeri betegségeket követően. Azonban a daganatos megbetegedések között is vannak különbségek. Egyes típusok nagy eséllyel gyógyíthatók, mások esetében alacsony a túlélési ráta, amely részben annak tudható be, hogy tünetek hiányában későn diagnosztizálják. A hasnyálmirigyrák az egyik legrejtettebb és alattomosabb daganatos megbetegedés. Azért is veszélyes, mert korai stádiumban nem okoz jellegzetes vagy észrevehető tüneteket, ezért csak akkor diagnosztizálják, amikor már előrehaladott állapotban van. 

Mivel a hasnyálmirigy mélyen a hasüregben helyezkedik el, a daganat növekedése nem okoz fájdalmat vagy nyomási tüneteket. Ha a daganat elzárja az epevezetéket, a bőr és a szemfehérje sárgássá válhat, de ez sem jellemző minden esetben.

A hasnyálmirigyrák egyik első tünete az étvágytalanság és a fogyás 

A betegek általában amiatt fordulnak orvoshoz, hogy jelentős súlytól szabadulnak meg rövid idő alatt anélkül, hogy szándékosan fogyókúráznának. Másik, jellegzetes tünetcsoport a puffadás, a zsíros széklet (steatorrhea), és az emésztési nehézségek. Erről azonban sokan igyekeznek nem tudomást venni vagy egyszerűen csak szégyellnek beszélni róla.

Sok betegség velejárója és a túlhajtott életmódhoz is köze lehet annak, ha minden nap fáradtnak érezzük magunkat, hiába pihenünk eleget. Ez a tünet a daganat előrehaladottabb állapotában különösen jellemző.

Alacsony a túlélési esély

A hasnyálmirigyrák túlélési statisztikái a legrosszabbak közé tartoznak a daganatos betegségek között. A pontos túlélési idő a betegség stádiumától, a daganat helyétől, a beteg általános egészségi állapotától és az alkalmazott kezelésektől függ. 

Ha a daganatot időben felismerik és műtéttel eltávolítják, ilyen például Whipple-műtét, akkor  a várható túlélés medián értéke kb. 2-5 év. Regionálisan előrehaladott állapotban, amikor már a nyirokcsomók is érintettek, 6-12 hónap túlélésre számíthatnak a beteg, amennyiben kemoterápiát vagy sugárkezelést kapnak.

Mindent összevetve a várható túlélési idő medián értéke nagyon alacsony. A leggyakoribb a késői diagnózis, ekkor már csak 3-6 hónap a túlési idő, még kezeléssel is. Emellett a hasnyálmirigyrákos betegeknek csak kb. 10-20%-ánál végezhető műtét, mert a daganat a legtöbbször operálhatatlan, mire felfedezik.

A sztárokat sem kíméli ez az alattomos ráktípus

Több híres ember távozott az élők sorából hasnyálmirigyrák miatt. Ez a betegség sem válogat, alattomosságát bizonyítja, hogy egészséges életet élő ismert személyek esetében is megesik, hogy későn diagnosztizálják. 

Steve Jobs (1955–2011) az Apple alapítója 2011-ben halt meg, 56 évesen. A világ leghíresebb technológiai szakembere egy ritkább, lassabban növekvő hasnyálmirigyrák miatt hunyt el. Bár az átlagnál jóval hosszabb ideig, több mint 8 évig élt a diagnózis után, végül a betegség szövődményei okozták a halálát.

Az amerikai színész-táncos Patrick Swayze orvosai 2008-ban mondták ki a halálos diagnózist. Már előrehaladott állapotban volt a betegsége. A Dirty Dancing és a Ghost sztárja a kezelések ellenére másfél évvel a daganat felfedezése után elhunyt. Alan Rickman színész, akit a legtöbben Piton professzorként ismernek a Harry Potterből, szintén ebben a betegségben hunyt el, rövid idővel a diagnózisa után, 69 évesen.

Luciano Pavarotti világhírű operaénekes, a világ egyik legismertebb tenorja 2007-ben hunyt el. Egy évvel korábban diagnosztizálták hasnyálmirigyrákkal. A zenei élet egy másik legendás alakja, Aretha Franklin, a „soul királynője” is kitartóan küzdött a betegséggel, de végül hasnyálmirigyrákban hunyt el.

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Szakemberek szerint mivel a hasnyálmirigyrák csak későn derül ki, fontos az olyan rizikófaktorok csökkentése, mint a dohányzás. Emellett az elhízás és a helytelen táplálkozás is hozzájárulhat a kialakulásához.

Fontos tényező a genetikai hajlam figyelembevétele is, akiknek a családjában előfordult már hasnyálmirigyrák, érdemes rendszeres orvosi vizsgálaton részt vennie. Ebben az esetben ugyanis még korai stádiumban elcsíphető a betegség, ami hónapokat, éveket jelenthet még. 

Az onkológusok legfontosabb üzenete, hogy ha valaki tartós és megmagyarázhatatlan tüneteket tapasztal, fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljon, mert a korai felismerés javíthatja a kezelés eredményességét.

Magyarországon sem rózsás a helyzet

A rákos halálozást okozó daganatok között a hasnyálmirigyrák Magyarországon az ötödik helyen áll, és az összes rákos halálozás közel 5%-át okozza.

Ennek a ráktípusnak az előfordulása gyakoribb a nyugati típusú, iparosodott társadalmakban. A betegeknek megközelítőleg 60%-a a fejlett, míg 40%-uk a fejlődő országokból kerül ki. Magas a halálozási arányszám Magyarország mellett a következő országokban: Dánia, Svédország, Finnország, Írország, Ausztria, Csehország, Szlovákia. Érdekes, hogy ezzel szemben alacsony a halálozási arányszám Spanyolországban, Görögországban, Portugáliában és a volt Jugoszlávia utódállamokban. 

A hasnyálmirigyrákot „néma gyilkosnak” is nevezik, mivel nehéz diagnosztizálni, a diagnózis szinte mindig késői, áttétes állapotban születik meg, amikor már csekély a túlélési esély.

Szerencsére pozitív történetek is vannak, Sváby András egyik riportalanya azon ritka esetek közé tartozik, aki túlélte ezt a betegséget: