maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pixabay

Rengeteg házi praktika kering az internet népe körében arról, hogyan tudjuk megvédeni lakásunkat és ingóságainkat a belső térben leselkedő veszélyektől. A rizs csodaszer lenne?

A tél közeledtével helycserét hajtunk végre a ruhatárunkban. A könnyebb, lezserebb, rövidebb öltözékeinket a szekrény aljára dugjuk, előkerülnek a vastag pulóverek, hosszú nadrágok és kabátok. Óvatosan kell azonban eljárni a ruhák tárolásánál, ha a tél végére nem akarunk kellemetlen meglepetést magunknak.

A közösségi média mindentudói szerint érdemes kipróbálni az előttünk álló hónapokban, hogy egy tál rizst tegyünk a ruhásszekrényünkbe. Természetesen nyersen, nem megfőzve, mert azzal alighanem csak ártanánk.

A száraz, kemény rizsszemekkel ebben az esetben nem a molyok, hanem a penész ellen tudunk hatékonyan védekezni. Sokszor a ruháinkat (főleg a kabátot) ugyanis nedvesen akasztjuk a vállfára, a vizes, párás, a kintinél melegebb környezet pedig ideális táptalajt teremt a gombáknak.

A web népe szerint ez a probléma könnyen megelőzhető néhány egyszerű háztartási cikk nem szokványos bevetésével. A rizs, illetve a szódabikarbóna például remek ellenszerei a penészedésnek, ugyanis a térfogatukhoz képest nagy mennyiségű párát tudnak megkötni a levegőből.

Vajon tudományosan is alátámasztható ez a háztartási praktika? Szakemberek szerint a rizs valóban vízéhes növény, arra viszont nem feltétlenül alkalmas, hogy bármit kiszárítson. Ha például vízbe ejtjük az okostelefonunkat, az aligha fog megjavulni attól, ha egy nagy tál rizsbe merítjük pár órára.

Hozzáértők szerint a szekrényünkből sem képesek nagy hatékonysággal kivonni a kis fehér szemek a nedvességet. Kutatók rámutattak, hogy az ezzel kapcsolatos, meggyőzőnek tűnő kísérletek jó részét 90 százalékos relatív páratartalom mellett végezték, vagyis ha a szekrényünk nem egy esőerdő közepén áll, akkor a rizses „trükk” aligha fog az elvárt módon működni.

Még a rizs főzéséhez se használjunk vizet? Ezt tanácsolja az alábbi videó: